Perswazja w reklamie

bigstock-NEW-YORK-CITY-NY--JAN---Ti-46600027

Jak mówi powiedzenie: reklama dźwignią handlu. Mimo iż często czujemy się nią przytłoczeni i potrafi nas mocno zirytować, to siła jej perswazji bywa nieubłagana. Głównym zadaniem oddziaływań perswazyjnych w reklamie jest bowiem umiejętne kształtowanie pozytywnych postaw konsumentów w stosunku do produktu lub usługi i wpłynięcie na ich zakup. Rola perswazji w reklamie jest zatem ogromna i to właśnie ona decyduje o sukcesie danej marki.

Perswazja w reklamie polega na kształtowaniu oraz stosowania metod oddziaływania na gusta klientów. Producenci i sprzedawcy tak starają się informować o danym produkcie, aby zainteresować nim odbiorcę reklamy, a następnie – nakłonić do jego kupna. Tym właśnie zajmuje się perswazja, czyli wpływanie na myślenie, uczucia oraz działanie innych dzięki przekazywanym argumentom.

Reklamy tworzone są w celu zachęcenia odbiorcy do posiadania reklamowanego towaru. Reklamodawca musi zatem wiedzieć, komu chce sprzedawać swój produkt. W zależności od potencjalnych nabywców nadawca komunikatu perswazyjnego, czyli reklamy, musi dostosować do nich język marketingu. Aby trafić do wybranej grupy docelowej ze swoim produktem reklamodawca musi używać w reklamie zrozumiałego dla niej języka. Dzięki temu nadawca komunikatu uruchamia u odbiorcy potrzebę identyfikacji, zwiększając w ten sposób efektywność perswazji.

Identyfikacja z osobą biorącą udział w reklamie może opierać się na podziwie (np. wobec sportowca, który osiągnął sukces), na aspiracjach odbiorcy (sławna postać), empatii czy szacunku. Występowanie w reklamie znanych, sympatycznych osób powoduje, iż dana marka staje się bardziej znana oraz kojarzona pozytywnie z ulubionym bohaterem. Perswazja w reklamie może objawiać się również odwołaniem do emocji, kojarząc dany produkt z uczuciami do kogoś z rodziny. Przez takie budowanie i kojarzenie pozytywnych emocji z produktem – reklama zmienia neutralny produkt w wywołujący uczucia nostalgii, miłości czy ogólnej życzliwości. Emocje obecne są w niemal każdej reklamie, a jak mówią badania – perswazyjne oddziaływanie takich reklam jest większe. Podobnie działa zastosowanie humoru, symboli seksu, młodzieżowego żargonu i odpowiednio dobranej muzyki.

Mimo iż reklama wypracowała świetne i bardzo skuteczne metody perswazji, to nie dają one jednak reklamodawcom stuprocentowej pewności czy zdołają sprzedać swój produkt. Wszystko zależy od odbiorców i od tego, w jakim stopniu dadzą się wciągnąć w tę perswazyjną grę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *