Reklama kontekstowa

context

Reklama kontekstowa to jedna z nowocześniejszych form reklamowych w sieci. Polega na wyświetlaniu reklamy, głównie w formie linku tekstowego, na stronach tematycznie powiązanych z treścią wyświetlanej reklamy. Dopasowanie tematyczne reklamy sprawia, że trafia ona po pierwsze do użytkownika, który potencjalnie będzie zainteresowany danym produktem.

Jednym słowem, reklama na przykład biura podróży, będzie wyświetlana na serwisach o tematyce turystycznej, związanej z podróżami czy sprzętem sportowym. Poza tym takie reklamy wyświetlane są z reguły w formie linku tekstowego. Oznacza to, że w treści danego artykułu podlinkowane są pewne frazy kluczowe, po najechaniu których i kliknięciu, użytkownik zostanie przeniesiony na stronę reklamodawcy. W nieco bardziej inwazyjnej formie, po najechaniu kursorem myszki na podlinkowane słowa kluczowe, użytkownikowi wyświetlany jest niewielki dymek ukazujący reklamę w formie graficznej.

Jakie są zalety reklamy kontekstowej?

  1. Głównie chodzi tu o trafienie z przekazem reklamowym na podatny grunt. Dopasowanie treści reklamowych do tematyki stron czy blogów, na których jest ona wyświetlana, zwiększa prawdopodobieństwo zainteresowania się danym produktem. Dodatkowo, reklamy dopasowane treścią są lepiej tolerowane przez użytkowników, rzadziej określane jako inwazyjne i nachalne.
  2. Kolejnym atutem tego typu reklamy jest pełna kontrola finansowa. Sam reklamodawca może ustalić dzienny czy miesięczny budżet przeznaczony na ten cel. Większość tego typu kampanii rozliczana jest w modelu CPC (Cost-Per-Click), czyli płatność za kliknięcie w reklamę. W ten sposób pobierana jest opłata tylko za faktyczne działania użytkownika oglądającego dany link, czyli za jego przejście na stronę reklamowanego produktu. W ten sposób można również śledzić efekty z danej kampanii. Łatwo określić ilość przejść z danego linku, a dalej zmierzyć konwersję, czyli określić pożądane działania internauty na danej stronie (np. pozostawienie danych kontaktowych, zamówienie towaru).
  3. Całość kampanii z wykorzystaniem reklamy kontekstowej można przeprowadzić samemu lub zlecić ją agencji. Samodzielne prowadzenie i nadzorowanie efektów zabiera nieco czasu, jednak pozwala na ogólne obniżenie kosztów prowadzonej kampanii. Reklamodawca sam musi określić słowa kluczowe, na podstawie których system dobierze odpowiednie strony internetowe, na których wyświetli linki z reklamą. Dodatkowo można samemu określić preferowane przez siebie witryny lub te niepożądane, na których reklama nie ma prawa się pojawić.
  4. Skorzystanie z usług agencji interaktywnych i ich doradców zwiększa nieco koszty kampanii. Niemniej firma otrzymuje dedykowanego pracownika, z odpowiednimi kwalifikacjami, który przygotuje zestaw słów kluczowych do kampanii danego produktu, dodatkowo będzie również monitorował na bieżąco efekty takich działań marketingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *