Social marketing

Marketing społecznościowy to jedna z nowszych i popularniejszych form promocji firmy, produktu lub usługi za pośrednictwem internetu. Głównym narzędziem marketingowym w tym wypadku są serwisy społecznościowe, blogi, itp. W celach promocyjnych wykorzystywane są artykuły, filmiki oraz obrazki. Mało formalny rodzaj marketingu pozwala na dotarcie do różnorodnego odbiorcy. Ponadto koszty takiej akcji promocyjnej są relatywnie niskie, a efekty mogą być bardzo zadowalające. Wpisy w internecie czy prowadzenie bloga nie generuje kosztów w przeciwieństwie do tradycyjnej kampanii reklamowej, a mimo to potencjalni klienci zostają poinformowani.

Za marketingiem społecznościowym przemawia kilka czynników. Po pierwsze prosta forma budowania wizerunku np. firmy w serwisach społecznościowych. Zamieszczenie ciekawej treści dla użytkowników danego portalu podniesie oglądalność strony z artykułem, a sami internauci roześlą wiadomość swoim znajomym, uznając go za wartościowym i jednocześnie uwidocznią istnienie promowanej firmy szerokiej grupie odbiorców. Kolejnym etapem jest utrzymanie zainteresowania internautów właśnie dzięki social mediom. Tworzenie nietuzinkowego newslettera oraz aktywne udzielanie się w serwisach społecznościowych zachęci do dokładniejszego zapoznania się z ofertą firmy.

Również w ten sposób można pozyskać potencjalnych partnerów handlowych, dzięki którym działalność firmy może rozszerzyć się i przynosić kolejne korzyści z racji nowych klientów. A dzięki publikacji artykułów na różnych stronach można podnieść swoją pozycję w wyszukiwarce. Zwłaszcza, że niektóre serwisy pozwalają na dodawanie linków do danego artykułu. Dobrze napisany lead, w którym znajdują się najciekawsze informacje zachęci czytelnika do odwiedzenia strony, a właściwie słowa kluczowe umożliwią na szybkie wyszukanie firmy w internecie.

Najważniejszą korzyścią social media marketingu jest fakt, iż jest to darmowa forma promocji. Wymaga jednie poświęcania czasu na stworzenie ciekawego tekstu lub grafiki. Rozpropagowanie jej na popularnych portalach jak Twitter, Nasza Klasa, Facebook oraz forach internetowych i wartościowych blogach, pobudzi do działania użytkowników, którzy sami zajmą się dalszą promocją treści, przesyłając ją do znajomych. Przykładem może być szybki wzrost popularności strony na Facebooku, skupiającej przeciwników ACTA, którzy komunikując się w sieci, protestowali wobec planowanych zmian. Social Media to także obowiązkowo tzw. Fan Page. Wzajemna wymiana informacji między użytkownikami sprawia, że dołączają do niej kolejni i aktywnie uczestniczą w dyskusji na jej łamach i silnie pobudzają sprzedaż. Przykładem są maskotki Telekomunikacji Polskiej „Serce i Rozum” (prawie 1,5 mln fanów) ora film promujący kosmetyki Old Spice (ponad 2 mln fanów).