Ulotki – czy nadal spełniają swoją funkcję?

Ulotki

fot. Mischoko/bigstockphoto.com

W celu sprzedaży dowolnego produktu lub określonej usługi, oprócz opracowania stosownej oferty handlowej, najczęściej zmuszeni jesteśmy także do przeprowadzenia (mniejszej lub większej) akcji promocyjnej. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, możemy wybierać spośród wielu form reklamy, takich jak: reklama prasowa, radiowa lub telewizyjna, reklama zewnętrzna (outdoor), marketing bezpośredni, czy coraz bardziej popularny ostatnio marketing internetowy. Pomimo wielości narzędzi, umożliwiających dotarcie do klienta (strona internetowa, media społecznościowe, mailing i inne), jakie oferuje ostatnie rozwiązanie, nadal dużym powodzeniem cieszą się znane większości z nas ulotki reklamowe.

Tak zwane druki bezadresowe, będące formą reklamy pocztowej (rozsyłane z korespondencją) lub swoistym rodzajem reklamy zewnętrznej (rozdawane odbiorcom na świeżym powietrzu, w centrach handlowych i tym podobnych miejscach), stanowią na ogół jedną z metod wspomagających prowadzoną kampanię marketingową. Ich zadaniem w głównej mierze jest przekazywanie informacji na temat reklamowanych produktu lub usługi w krótkiej i przystępnej formie (funkcja informacyjna), zachęcenie odbiorców przekazu do zainteresowania się promowaną marką (funkcja wizerunkowa) oraz nakłonienie potencjalnych klientów do skorzystania z przedstawianej oferty (funkcja sprzedażowa). Z uwagi na to, że ulotki są łatwe do rozprowadzenia, a ich wyprodukowanie nie wymaga zainwestowania dużych nakładów finansowych przedsiębiorcy chętnie po nie sięgają. Czy zatem, w zderzeniu z właściwie nieograniczonymi możliwościami reklamy internetowej, nadal spełniają one swoje funkcje?

Niewątpliwym atutem ulotek reklamowych, podobnie zresztą jak marketingu elektronicznego, jest wygodny dla odbiorcy sposób pozyskania informacji – najczęściej są one dostarczone dosłownie do jego ręki (w przypadku mediów internetowych wystarczy, że wejdzie on na jakąkolwiek stronę). Jak sami możemy jednak doświadczyć, reklamy emitowane za pośrednictwem internetu bywają co najmniej irytujące – w większości przypadków nie mamy wpływu na nachalnie wyskakujące bannery i okienka. Adresat treści umieszczonych na ulotkach reklamowych w większym stopniu ma możliwość decydowania o ich odbiorze: może zwyczajnie ich nie przyjąć (nie wziąć do ręki).

Skuteczność ulotki reklamowej zależy w głównej mierze od sposobu przedstawienia zawartych na niej informacji. Ograniczony format (A5 i mniejszy) wymusza umieszczenie na jej powierzchni tylko najistotniejszych informacji (co? kto? gdzie? kiedy?), przedstawionych prostym i zrozumiałym językiem. Z uwagi na informacyjny charakter, każda ulotka powinna zawierać między innymi: dokładne i aktualne dane kontaktowe, godziny otwarcia (jeśli są istotne) oraz informacje dotyczące cen. Zwiększeniu atrakcyjności promowanej oferty, ale też samej ulotki, z pewnością pomoże umieszczenie na niej informacji o możliwości uzyskania rabatu czy określonej zniżki po jej okazaniu.

Oprócz wartości umieszczonych na ulotce treści, równie ważny jest jej wygląd. Wpisany w identyfikację wizualną promowanej marki (barwy firmowe, logo, inne charakterystyczne elementy graficzne), powinien rodzić pozytywne – pożądane przez reklamodawcę – skojarzenia. Ulotka reklamująca produkty lub usługi skierowane do określonej grupy konsumentów, na przykład kobiet, mężczyzn, dzieci, osób starszych, powinna dodatkowo zawierać elementy dopasowane do danego rodzaju odbiorców. Grafika ulotki powinna być również dostosowana do przedstawianej oferty – pozwalać na natychmiastowe zidentyfikowanie reklamowanego produktu bądź usługi. W celu zwiększenia jej przejrzystości, tło ulotki powinno umożliwić bezproblemowe przeczytanie zawartych na niej treści. W przypadku umieszczenia na ulotce zdjęć, wart zadbać o ich wysoką jakość, świadczącą między innymi o naszej staranności i poważnym traktowaniu potencjalnego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *