Videomarketing

Videomarketing jest typem marketingu polegającym na umieszczaniu w Internecie krótkich, kilkuminutowych filmików prezentujących np. dany produkt, usługę czy konkretną osobę. W porównaniu ze słowem pisanym oglądany obraz częściej zapada w pamięć, szybciej trafia do oglądającego i posiada szerokie, często i międzynarodowe grono odbiorców. Większa ilość filmików prezentowanych online wykonana jest amatorsko, chociaż są i firmy, które profesjonalnie zajmują się videomarketingiem, korzystając ze sprzętu do nagrywania wysokiej jakości, z transkryptów czy nawet efektów specjalnych.

Videomarketing jest świetnym sposobem, aby dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy właśnie w Internecie szukają informacji o danych produktach, usługach czy firmach. Niewątpliwą zaletą umieszczenia takiego filmiku jest fakt, że pozostaje on w internecie niemal na zawsze. Popularnym miejscem na umieszczanie video jest serwis YouTube, który oprócz możliwości umieszczania nagrań pozwala także na śledzenie liczby oglądających i dodawanie komentarzy, które są istotnym elementem w dopracowywaniu i ulepszaniu późniejszych filmików. Aby nagranie zostało rozpowszechnione w jak największej ilości należy połączyć je z popularnymi serwisami społecznościowymi jak Facebook, Twitter czy Myspace, co gwarantuje nam, że filmik będzie przekazywany dalej i trafi do szerokiego grona odbiorców.

Videomarketing to również doskonały sposób na znalezienie odpowiedzi, na nawiązywanie kontaktów prywatnych i firmowych, na autoprezentację czy zarobek. Używany jest do prezentacji produktów, rozrywki, edukacji, promowania wydarzeń. Obecnie najpopularniejszymi videomarketerami są tzw. vlogerzy, czyli osoby prowadzące video blog. Ci z największą liczbą wyświetleń (od 100 000 wejść) podpisują umowę z serwisem YouTube i zarabiają na wyświetlaniu swoich filmików.

Videomarketing jest efektywnym narzędziem pracującym dla nas przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2012 roku przez firmę Brainshark wskazują, że 70% marketerów uważa, że jest to sektor z przyszłością. Dodatkowo stwierdzono, że 46% ankietowanych jest bardziej przekonanych do zakupu produktu, który obejrzeli np. w serwisie YouTube.

Przy tworzeniu filmiku nie ważna jest jego długość. Ważne jest to, aby przekaz trafił do widza i był podany w sposób jasny i skuteczny. Może zawierać coś humorystycznego, przekazać emocje związane z konkretnym produktem czy ludzką stronę firmy. Przykładem pokazania emocji może być tutaj skok Felixa Baumgartnera, którego wideo, umieszczone na profilu Red Bulla, wyświetlono ponad 32 miliony razy: