Ambient marketing i ambient media

Pojęcie ambient marketingu weszło do branży reklamowej w 1999 roku. Reklama, która ma zaskoczyć i zaangażować widzów to odpowiedź na dużą liczbę tradycyjnych przekazów promocyjnych i rosnące zobojętnienie odbiorców.

Ambient media

Ambientowe akcje marketingowe mają za zadanie zaskoczyć, a nawet zaszokować odbiorców. Z tego powodu podczas ich przeprowadzania najczęściej rezygnuje się z tradycyjnych form przekazu, takich jak bilbordy czy city lighty. Zamiast tego często wykorzystywane są elementy lokali gastronomicznych czy też części przestrzeni publicznej, takie jak przystanki. W ramach tego rodzaju marketingu tworzone są np. instalacje lub interaktywne wystawy.

Ambient marketing wykracza poza najpopularniejsze formy promocji i schematy, łącząc przekaz reklamowy z inspiracjami z happeningów, teatru i sztuki performance. Formą ambient marketingu mogą być również hasła umieszczone w mniej oczywistych miejscach, np. na podłodze, koszach na śmieci czy też na barierkach w komunikacji miejskiej.

Główne cechy ambient marketingu

Ambient marketing może być wykorzystany jako element budujący wizerunek marki lub do osiągnięcia celów sprzedażowych. W każdym przypadku charakterystyczne dla tego typu działań jest zaangażowanie oraz interakcja z odbiorcami. Dzięki temu konsumenci dłużej obcują z przekazem reklamowym, a tym samym łatwiej go zapamiętują.

Często wykorzystywane są środki mające zaskoczyć lub zaszokować widzów. Akcje ambient marketingu bazują również na poczuciu humoru. Szczególnie ważne jest precyzyjne dopasowanie używanych środków do rodzaju promowanej usługi lub produktu. Przy planowaniu akcji należy zrezygnować z popularnych, uniwersalnych koncepcji, nie zapominając przy tym o ekspozycji marki. Dzięki temu kampania nie tylko zapadnie w pamięć odbiorcom, ale także może zostać przekazana do większego grona odbiorców. W ten sposób ambient marketing łączy się z marketingiem szeptanym, który często jest efektem dobrze przeprowadzonej promocji.

Pożądanym rezultatem jest również powstanie viralu.

Ambient marketing a marketing partyzancki

Ambient marketing, ze względu na rodzaj wykorzystywanych narzędzi, często łączony jest z marketingiem partyzanckim. To, co różni obydwa typy promocji, jest sposób przeprowadzania akcji reklamowych. W ambient marketingu eksponowane jest logo i inne znaki charakterystyczne marki, a całość zaplanowana jest na powtarzalne działania. W marketingu partyzanckim na pierwszym miejscu stawiane jest natomiast samo doświadczenie odbiorców, a akcje reklamowe często przeprowadzane są jednorazowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *