Calvin Klein – kultowa kampania lat 90.

 

Calvin Klein - kultowa kampania lat 90.

Jedną z zagranicznych kampanii reklamowych, które przeszły do historii reklamy była kultowa kampania Calvina Kleina z 1992 roku. Wzięli w niej udział Kate Moss i Mark Wahlberg. To właśnie dzięki temu przedsięwzięciu Moss urosła do rangi topmodelki i została „twarzą” Calvina Kleina.

Ta kultowa kampania reklamowa wypromowała bieliznę i jeansy zaprojektowane przez C. Kleina. Sensualistyczne fotografie Marka Wahlberga wraz z Kate Moss wzbudzały wiele kontrowersji. Pozy obojga młodych modeli miały silny podtekst erotyczny (w tym chociażby zdjęcie Marka trzymającego się za przyrodzenie czy obejmującego roznegliżowaną Kate). W ten sposób Calvin Klein chciał nakłonić do kupowania jego ubrań, co też dzięki tej kampanii skutecznie mu się udało. Prowokacyjne zdjęcie Marka i Kate przyniosły projektantowi dochody w wysokości 139 milionów dolarów w przeciągu zaledwie 12 miesięcy. Do dziś wiadomo, że seks i kontrowersja sprzedają wszystko.

Piękne, czarno-białe zdjęcia, na których było widać półnagą Kate Moss i umięśnionego Marka Wahlberga zrobił Herb Ritts, autor wielu reklam i wideoklipów oraz fotograf mody.

Ciekawostką pozostaje fakt, że te prowokacyjne fotografie wywołały szczególne poruszenie wśród społeczności LGBT. Dzięki nim Mark stał się obiektem westchnień wielu gejów, którzy na widok jego muskulatury z lat 90. wciąż mają rozmarzone oczy. Choć homoseksualiści nie stanowi targetu dla tej reklamy, to zyskała ona łatkę kampanii reklamowej skierowanej właśnie do gejów.

Król minimalizmu lat 90., czyli Calvin Klein wypromował wiele ówczesnych gwiazd, takich jak Christy Turlington, Brooke Shields czy właśnie Kate Moss. Reklamowały one jego jeansy, bieliznę i perfumy.