No to Frugo!

No to Frugo!

Chyba każdy z nas pamięta jedno z najpopularniejszych haseł reklamowych lat 90. „No to Frugo”. Dziś ten owocowy napój w niepozornie wyglądającej butelce jest jednym z najbardziej kultowych produktów spożywczych w historii reklamy. W 2012 roku ruszyła reaktywacja tej znakomitej kampanii reklamowej, choć niestety już w nieco gorszej i mniej spektakularnej odsłonie.

Napój Frugo został wprowadzony do sprzedaży w 1996 r. przez firmę Alima Gerber. Nowo powstałą markę wsparły wówczas kampanie reklamowe, które przygotowała agencja Grey. W tychże reklamach powtarzał się kultowy dziś slogan „No to Frugo”. Wymyślił go jeden z najbardziej kreatywnych duetów w Polsce   – Iwo Zaniewski oraz Kot Przybora.

Stare reklamy Frugo osiągnęły tak wielki sukces wśród swoich odbiorców głównie dzięki wykorzystaniu młodzieżowej stylistyki opartej na luzie i swobodzie. Polski rynek reklamowy po raz pierwszy zetknął się z tak żartobliwą formą promowania produktu. W licznych reklamach Frugo producent zachwalał m.in. to, że ma on mocno owocowy smak i nie zawiera pestek. Poszczególne reklamy wprowadzane w pierwszej odsłonie kampanii promującej ten produkt informowały o nowych wersjach smakowych tego napoju czy też możliwości zakupu dużych butelek z Frugo.

Wśród kultowych spotów reklamowych tego napoju można było znaleźć m.in.: „Siła natury – Frugo bezpiecznie, bez pestek”, „Idź po Frugo, zanim wyjdzie” czy „No to Frugo – owocami jeszcze nikt się nie najadł”. Również outdoor dzięki świetnemu hasłu reklamowemu odnosił same sukcesy. Producent Frugo nie musiał dumać nad wymyślną reklamą zewnętrzną i mógł skupić się wyłącznie na pokazaniu swego produktu okraszonego jedynie świetnym hasłem. Dziś wracające do sprzedaży Frugo określa się mianem kultowego, właśnie ze względu na te reklamy z lat 90.

Dwoma najsłynniejszymi spotami reklamowymi Frugo z lat 90. były: ten, w którym ludzie jedzą owoce, a następnie strzelają z pestek, zakończony hasłem: „No to Frugo! Bezpiecznie, bez pestek” oraz ten, gdzie widać było dwóch rozleniwionych młodych ludzi, z których żaden nie chce iść kupić słynnego napoju i do których podchodzi kiosk-budka niemający już go w sprzedaży. Drugi spot podsumowywał slogan: „Idź po Frugo, zanim wyjdzie”.

W 2012 r. postanowiono wrócić do kultowej kampanii marki Frugo z powodu ponownego wprowadzenia tego napoju do sprzedaży. W akcji tej wykorzystano słynne sprzed kilku lat slogany i spoty. Obecną kampanię przygotowały domy produkcyjne Pro Production i Naive Films. Tym razem nie osiągnęła ona pożądanej efektywności i tak spektakularnego przyjęcia przez odbiorców jak przed laty, choć jej powrót można zaliczyć do udanych.