COVID-19 – zmiana strategii marketingowych marek

Koronawirus wpływa na każdą dziedzinę życia, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorców, którzy zmuszeni się do zamiany swoich strategii marketingowej.

Zmiany pojawiły się u największych reklamodawców. Na przykład bank PKO BP postawił na całkowitą reorganizację obsługi klientów, stawiając na bezpieczeństwo ich oraz swoich pracowników. W placówkach bankowych może znajdować się możliwie najmniej osób, między stanowiskami zachowane są zwiększone odstępy, a obsługa klientów odbywa się w maseczkach ochronnych i rękawiczkach. Jednak przede wszystkim zmienił się sposób komunikacji z klientami, a znaczna jej część odbywa się teraz telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Bank dodatkowo stawia na edukację, która ma poprawić bezpieczeństwo klientów, a forma jej przekazu uzależniona jest od rodzaju grupy docelowej. Komunikaty kierowane do seniorów można zobaczyć przede wszystkim w telewizji i prasie, do komunikacji z młodszym pokoleniem bank wykorzystuje kanały zdalne.

artursz/bigstockphoto.com

Strategia marketingowa firm z branży komórkowej przeniosła się z centrów handlowych do sieci. Nie ma bowiem sensu prowadzenie kampanii tam, gdzie aktualnie z uwagi na zamknięte galerie, nie ma klientów. Firmy stawiają przede wszystkim na komunikację, kontakt z klientami w mediach społecznościowych oraz zachowanie sprawnego serwisu sprzedawanych urządzeń.

Język reklamy musi być dostosowany do obecnych okoliczności, a wiele marek postawiło sobie za cel edukację oraz ułatwienie swoim klientom funkcjonowania w tych trudnych czasach. I tak obserwujemy strategie sieci komórkowych, polegające na zwiększeniu pakietu przesyłanych danych, albo udostępnienie nielimitowanego internetu. Inne natomiast podkreślają, że korzystanie z ich produktów w dotychczasowej postaci nie jest aktualnie możliwe (marka sprzedająca piwa, pokazująca spotkania ze znajomymi), jednak zachęcają do zmiany ich formy, np. wspólnego testowania trunku podczas wideokonferencji, podkreślając przy tym, że najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo.

Wiele marek przeniosło swoją działalność do sieci, która stała się podstawowym narzędziem komunikacji z klientami i użytkownikami. Premiery wypuszczanego na rynku nowego sprzętu mają formę internetowej transmisji, zamiast dotychczasowych eventów organizowanych przy udziale przedstawicieli mediów, osób z branży oraz licznej publiczności.

Do łask wracają również kampanie telewizyjne, które w ostatnich latach odeszły nieco w cień, ustępując miejsca kanałom zdalnym czy reklamie zewnętrznej. Najważniejsze bowiem, aby w tym czasie nie stracić kontaktu z klientami i cały czas o sobie przypominać. A z uwagi na okoliczności, zmiana formy przekazu była niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *