Call to action to inaczej wezwanie do działania. W marketingu internetowym pojęcie to odnosi się do przycisków, które mają zachęcić internautę do określonego działania – skorzystania z usługi, zakupu produktu, zapisania się na newsletter, przeczytania artykułu czy pozostawienia adresu e-mail, by później można było się z nim skontaktować.
Przycisk call to action jest linkiem prowadzącym do sfinalizowania tego działania – wysłania formularza, dokonania zakupu czy przekierowania do określonej strony (np. strony z produktem w sklepie). W związku z tym skuteczny przycisk CTA zwiększa konwersję, czyli liczbę przypadków, w których ktoś wykona czynność, na której nam zależy. Większa konwersja często przekłada się na większe zarobki, dlatego odpowiednie przyciski CTA są bardzo ważne dla naszej witryny i naszej firmy.
Jak powinien wyglądać przycisk CTA? Wiele zależy od tego, jaki jest charakter serwisu internetowego i co chcemy uzyskać. Jednak można tu przedstawić kilka uniwersalnych wskazówek. Przede wszystkim przycisk CTA powinien być widoczny i czytelny, by użytkownik nie miał trudności z jego znalezieniem. Możemy go wyróżnić np. kolorem czy pogrubieniem. Najczęściej jest on prostokątny. Może mieć też inny kształt, ale nie powinien zlewać się z grafiką, by nie było wątpliwości, że jest klikalny. Musi on wyświetlać się prawidłowo na wszystkich urządzeniach, także smartfonach i tabletach.
Samo wezwanie do działania powinno być dość krótkie (najwyżej kilka słów), jasne i jednoznaczne, a przy tym zachęcające. Odbiorca nie może mieć wątpliwości, co ma zrobić i jakie skutki spowoduje kliknięcie w przycisk.
Warto pamiętać o zasadzie, że jedna oferta to jeden przycisk CTA. Na landing page nie powinno być konkurencyjnych przycisków, gdyż dezorientuje to użytkowników. Przycisk najlepiej umieścić na górze, w miejscu, które będzie od razu widoczne. Można go jeszcze powtórzyć na dole strony, zwłaszcza jeśli landing page wymaga dłuższego przewijania. Niektórzy użytkownicy wolą najpierw zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, zanim zdecydują się na działanie, a po przeczytaniu nie zawsze chcą wracać na górę strony.