Zasady prowadzenia marketingu bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat. Dziś potencjalni klienci najczęściej spędzają czas na Twitterze, YouTube, Facebooku czy Naszej Klasie, wyrażają swoje opinie na blogach i czerpią informacje za pomocą Google. Dlatego też tak ważne jest zaistnienie w mediasferze społecznościowej. Niektórzy marketerzy twierdzą, że jeśli ktoś ma więcej szarych komórek niż pieniędzy, to powinien skupić się na inbound marketingu. Ta strategia marketingowa cieszy się największym zainteresowaniem za oceanem, choć obecnie również polscy przedsiębiorcy zaczynają się w nią wciągać i coraz częściej uczestniczyć w poświęconych jej konferencjach.
Pojęcie inbound marketingu pojawia się w sieci już od trzech lat. Wiąże się ono z taką ideą marketingu, która polega na produkowaniu oraz promowaniu treści reklamowej w ten sposób, aby potencjalni klienci sami chcieli ją odnaleźć. Ponadto sama treść musi być interesująca dla odbiorcy i musi przyciągać jego uwagę. Idea ta łączy ze sobą elementy marketingu internetowego w taki sposób, aby zaangażować klientów w działania marketingowe, a tym samym zwiększyć ich lojalność wobec danej marki. Tego rodzaju kampanie reklamowe są przeciwieństwem outbound marketingu dostarczającego informacji, czyli tradycyjnego marketingu.
Inbound marketing (ang. inbound „przybywający”) skupia się na działaniach wykonywanych w sieci internetowej, które mają na celu zmuszenie potencjalnego klienta do odnalezienia danej reklamy. Jest on związany z permission marketingiem (z ang. „permission”- przyzwolenie) i łączy w sobie elementy Social Mediów, blogów i SEO.
Inbound to szerokie podejście do e-marketingu, w którym marketer rezygnuje ze zbyt nachalnego nakłaniania do zakupu i pojawia się tylko tam, gdzie nabywca go szuka. Twórcą zarówno pojęcia Inbound Marketingu, jak i samej metody był Brian Halligan. Według niego marketerzy powinni wyrobić w sobie chęć wzbudzenia sympatii do marki u konsumentów i zainteresowania tym, co firma reprezentuje, a nie zaś skupiać się na samej próbie sprzedaży.
Czterema podstawowymi filarami Inbound Marketingu są:
- statystyki strony
- przywiązanie do marki
- konwersja (przeobrażenie odwiedzającego stronę w stałego klienta)
- mierzenie efektywności
Jak wynika z badań pozyskiwanie klienta za pomocą Inbound Marketingu najczęściej niewiele kosztuje, a kampanie, które się na nim opierają są dużo lepiej targetowane.
Ta metoda marketingowa obejmuje 3 obszary:
- blogi (działanie związane z powstawaniem treści w blogosferze),
- media społecznościowe,
- wyszukiwarki internetowe.
Dobra pozycja w wyszukiwarkach zależna jest od dobrej jakości linków prowadzących do wybranej witryny. Należy również pamiętać o tym, aby wszystkie działania marketingowe jak najszerzej rozpowszechniać w social mediach oraz o skorzystaniu z wtyczek społecznościowych, umożliwiających łatwe linkowanie do danej strony internetowej. Najlepszymi przykładami firm, które wykorzystały „aktywny marketing przychodzący”, a ich kampanie reklamowe stały się dzięki niemu bardzo głośne są: Tesco (postaci Henia i Krysi) oraz równie popularne brand heroes Serca i Rozumu TP.