Jak promować firmę za granicą?

Promocja firmy za granica

Ponad 30 procent polskich przedsiębiorców promuje swoje firmy za granicą, nawiązując przy okazji współpracę z zagranicznymi rynkami. Taka sama ilość naszych rodaków planuje wprowadzić swój biznes na arenę międzynarodową już w najbliższej przyszłości.

Polakom najlepiej współpracuje się z rynkiem niemieckim, brytyjskim, czeskim, włoskim, francuskim, słowackim, rosyjskim i hiszpańskim. Najczęściej polscy przedsiębiorcy zajmują się eksportem, świadczą usługi zagranicznym klientom, są podwykonawcami dla zagranicznych kontrahentów oraz biorą udział w zagranicznych targach. Niestety promocja firmy za granicą nie jest łatwa. Nawet najlepszy produkt i najwyższej klasy usługa same się nie sprzedadzą, a tym bardziej – nie wypromują. Aby rozpocząć ten złożony proces i odnieść sukces, należy dotrzeć do zagranicznych odbiorców oraz zaprezentować się z jak najlepszej strony.

W celu wypromowania swojej działalności za granicą trzeba korzystać z odpowiednich narzędzi marketingowych. Samo tłumaczenie strony WWW danej firmy na język obcy nie wystarczy. Zainwestowane środki w promowanie naszego przedsiębiorstwa za granicą na pewno szybko się zwrócą, jeśli skorzystamy z:

 • utworzenia nowych stron w języku obcym wybranego Klienta (nie wolno poprzestać tylko na języku angielskim, lecz znacznie rozszerzyć wersję językową),
 • mailingów do zagranicznych firm,
 • wpisów do zagranicznych katalogów branżowych,
 • kampanii linków sponsorowanych w zagranicznych wyszukiwarkach (Direct, AdWords),
 • prawidłowej optymalizacji pod zagraniczne wyszukiwarki,
 • domen internetowych należących do danego kraju docelowego,
 • instagramu, gdzie potencjalni klienci mogą zobaczyć, zapamiętać i rozpoznawać dany produkt (pomocne w tym będą unikalne hashtagi stworzone na potrzeby kampanii i konkursów, które będą wspierać komunikację marketingową),
 • lokalnych wyszukiwarek, które mogą zaoferować dotarcie do szerokiego grona odbiorców, tworząc tańszą alternatywę dla kampanii reklamowych za granicą,
 • pomocy przy doborze słów-kluczy osoby posiadającej praktyczną znajomość rynku i kultury danego kraju, albowiem kolokwializmy, skróty, różnice regionalne mogą mocno wpływać na skuteczność kampanii reklamowej w Internecie za granicą.

W promowaniu swojej działalności najlepiej sprawdzi się Internet, który daje możliwość precyzyjnego, szybkiego i dosyć taniego wypromowania naszej firmy za granicą, a wcześniej – sprawdzenia istniejącego potencjału dla naszych produktów i usług na wybranym rynku zagranicznym. Zanim zacznie się reklamowanie przedsiębiorstwa poza granicami Polski warto skorzystać z np. Narzędzia analizy rynków Google (z ang. Google Global Market Finder), które pomoże znaleźć rynek stwarzający najwięcej możliwości dla oferowanych przez nas usług czy towarów.

6 Comments

 1. Sławek

  Bardzo ciekawy opis. Zwięzły i na temat. Jako konsultant marketingowy, marek, produktów, usług i firm, z siedzibą w Londynie, uznaję go za przydanty.

  Sławek

  Swavec(at)mail.com

 2. adam

  Dobrze jest brać udział w międzynarodowych targach i tam rozdawać anglojęzyczne ulotki, gadżety, rozmawiać z klientami. Dobrze zatrudnić hostessę, która sprytnie przyciągnie klientów.

 3. Elgen

  Promocja firmy za granicą nie jest wcale taka łatwa, więc trzeba mieć pewną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Zależało mi na skuteczności, więc zwróciłem się do profesjonalnej agencji marketingowej. Udało się. Cieszę się z tej współpracy, bo zainteresowanie moim produktem na rynku skandynawskim naprawdę rośnie.

 4. Beata

  czy możecie mi doradzić jakie są dostępne w Polsce znane zagraniczne katalogi branżowe ? Ja korzystam z all-biz., ale chciałabym zamieścić ofertę jeszcze w dodatkowych katalogach .
  Czy w ogóle znacie portal all-biz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.