Niezwykła kampania fundacji ANAR

Kampania fundacji ANAR

W maju 2013 roku hiszpańska fundacja ANAR aktywnie wspierająca działania, których celem jest ochrona dzieci, za pośrednictwem Internetu stała się znana na całym świecie. Reklamy zamieszczone w sieci trafiły do sporej grupy odbiorców. Powodem, dla którego ludzie zaczęli zwracać uwagę na fundację nie były jednak banery zamieszczane w serwisach internetowych. Ponieważ sieć aż roi się od takich reklam, można było łatwo je przeoczyć. Fundacja stała się znana dzięki oryginalnej kampanii outdoorowej skierowanej do najmłodszych.

Jaki był cel kampanii?

Na pozór nieistotny billboard, jakich w mieście są tysiące, wywołał wiele kontrowersji. Zanim jednak tak się stało wiele osób przechodziło obok niego nie zwracając nawet na reklamę uwagi. Zwykłe zdjęcie smutnego dziesięcioletniego chłopca, podpisane „Czasem przemoc dostrzegają tylko dzieci, będące jej ofiarami” nie przykuwało uwagi mieszkańców miast. Inaczej natomiast reagowali rodzice spacerujący z dziećmi oraz same dzieci. Ponieważ tak jak głosiło hasło kampanii – tylko dzieci mogły dostrzec prawdziwą formę zdjęcia. Zdjęcie widoczne dla najmłodszych znacznie różniło się od tego, które mogli oglądać dorośli. Dzieci widziały na plakacie twarz tego samego chłopca, pokrytą licznymi sińcami. Oprócz tego pod fotografią znajdował się alarmowy numer telefonu fundacji ANAR, z informacją „Jeśli ktoś cię rani, zadzwoń do nas , a my ci pomożemy” przeznaczoną dla małoletnich ofiar przemocy domowej. Dzwoniąc na niego dzieci lub inni poszkodowani mogli zgłosić fundacji, że są ofiarami przemocy. Celem tej niezwykłej kampanii outdoorowej było uświadomienie dzieciom – możliwym ofiarom przemocy, że zawsze mogą one oczekiwać pomocy ze strony innych ludzi. Nawet jeśli ich oprawca stoi tuż obok.

Jak tego dokonano?

Plakaty reklamowe wykorzystane przez fundację ANAR przy omawianej kampanii outdoorowej, zostały przygotowane za pomocą stereogramów soczewkowych. Stereogramy soczewkowe są specjalną techniką druku wykorzystującą folię lentikularną. Oznacz to, że przygotowany obraz jest drukowany na rewersie foli, natomiast jej awers jest pokryty soczewkami lub pryzmatami. Odpowiednio kierunkując i rozpraszając światło, folia lentikularna, czyli folia soczewkowa, daje wrażenie trójwymiarowego obrazka, animacji lub tak jak w tym przypadku dwóch oddzielnych obrazów na jednym plakacie. Folia zastosowana w tym projekcie pozwalała na taką manipulację obrazami, aby jeden z nich był widoczny dla osób poniżej 130 cm, natomiast drugi dla osób powyżej tego wzrostu.

Bez wątpienia kampania fundacji ANAR była jedną z najciekawszych przeprowadzony w tym roku. Doskonale przemyślana trafiła nie tylko do mieszkańców Hiszpanii, ale też stała się znana w sieci, dzięki czemu więcej osób dowiedziało się o istnieniu fundacji. Poza reklamą samej fundacji ANAR, ta doskonale przeprowadzona kampania zwróciła też uwagę na przemoc wobec dzieci także w innych krajach. Ciekawym aspektem projektu jest również to, że specjalistom od PR z niewielkiej fundacji, udało się stworzyć kampanię, o której było głośniej niż o kampanii niejednej globalnej firmy. Fundacja ANAR zdaniem wielu pokonała nawet takich gigantów jak Adidas czy Nike.