Marketing zapachowy (aromamarketing)

YakobchukOlena/bigstockphoto.com

Marketing zapachowy opiera się na wykorzystaniu odpowiednio dobranych zapachów do tworzenia atmosfery sprzyjającej zakupom i negocjacjom biznesowym. Ma również na celu tworzenie pozytywnego wizerunku marki.

Na czym polega aromamarketing? Odpowiednio wykreowana kompozycja zapachowa, stworzona na podstawie informacji o wizerunku firmy i o jej grupie docelowej, jest rozpylana w pomieszczeniach za pomocą specjalnych dyfuzorów. Niekiedy używa się jej także do perfumowania gadżetów reklamowych. Stosuje się hipoalergiczne kompozycje zapachowe i urządzenia zapewniające niskie stężenie substancji chemicznych w powietrzu, więc klienci i pracownicy nie muszą się obawiać o swoje zdrowie.

Firmy specjalizujące się w marketingu zapachowym podkreślają, że indywidualnie dobrany zapach jest czymś w rodzaju zapachowego logo (scent logo). Może stać się jednym z elementów identyfikacji marki i jednoznacznie się z nią kojarzyć (scent branding).

Marketing zapachowy jest dyskretny i nienachalny. Klienci nie odnoszą wyraźnego wrażenia, że ktoś ich chce do czegoś nakłonić albo narzuca im się z prezentacją oferty. Jednocześnie są bardziej skłonni do dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Chętniej i dłużej przebywają w lokalu, w którym rozpylony jest delikatny, przyjemny zapach.

Aromamarketing jest chętnie wykorzystywany jako reklama w sklepach i galeriach handlowych, gdyż sprawia, że klienci chętniej tam przychodzą i spędzają więcej czasu. Niektóre sklepy celowo umieszczają przyjemnie pachnące towary (np. świeże pieczywo, przyprawy korzenne, mydełka) tuż przy wejściu, by przyciągnąć klientów.

Marketing zapachowy bardzo dobrze się sprawdza w siłowniach i klubach fitness. W obiektach tego typu, nawet przy zachowaniu wysokiego poziomu higieny, trudno jest uniknąć przykrych zapachów (pot, tworzywa, z których wykonany jest sprzęt do ćwiczeń itp.). Odpowiednio dobrana kompozycja aromatyczna sprawia, że zapachy te zostają zneutralizowane, a jednocześnie stwarza wrażenie świeżości i czystości.

Z kolei w biurach oraz salach konferencyjnych i wykładowych świeży i przyjemny zapach poprawia koncentrację i przeciwdziała znużeniu, co przekłada się na większą wydajność pracy i efektywniejsze przyswajanie informacji.

Innym przykładem aromamamarketingu jest rozpylanie na wydarzeniach (np. premierze filmu) zapachu kojarzącego się z tematyką wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.