Outdoor marketing znany jest jako reklama zewnętrza. Jest to także każdy rodzaj reklamy trafiający do klienta, przekazujący reklamy do konkretnych lokalizacji, o określonych porach oraz z treścią odpowiadającą lokalizacji wyświetlacza. Do najpopularniejszych form prezentacji takiej reklamy zaliczyć można billboardy, citylighty, tablice reklamowe, słupy ogłoszeniowe, telebimy itp. Formą outdooru jest także reklama ambientowa, związana z niesztampową reklamą.
Outdoor należy do działań ATL (Above the Line), realizowanych przez wszystkie środki masowego przekazu. Adresowany jest do klientów będących w ruchu – w metrze, na przystankach autobusowych, kolejowych, w określonych miejscach handlowych. Pewnym rodzajem reklamy outdoor jest również DOOH, Digital Out-of-Home, wykorzystujący tzw. digital signage. Jest to element komunikacji cyfrowej. Nośnikami reklamowymi w DOOH są np. LCD, LED, projektory multimedialne.
Nośnikami w tradycyjnej reklamie outdoor są:
- format mały do 3m2,
- format średni do 9m2,
- format standard o powierzchni od 9 do 18m2,
- format wielki o powierzchni powyżej 18m2,
- masz flagowy,
- słup ogłoszeniowy,
- frontlight, czyli oświetlona powierzchnia reklamowa widoczna w nocy,
- backlight i citylight, czyli podświetlona powierzchnia reklamowa,
- elektroniczny nośnik, czyli np. telebim,
- reklama wielkoformatowa, o powierzchni powyżej 100m2, wykonana z przepuszczającej światło siatki winylowej (backlight) lub z pełnego winylu (frontlight),
- reklama dmuchana jako mobilny nośnik reklamy, łatwy w transporcie i montażu.
Przy wyborze konkretnego nośnika należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką treść reklamy chcemy pokazać, do kogo z nią trafić i gdzie ją umieścić. Wszystkie z powyższych nośników mają swoje wady i zalety. Billboardy są często nieoświetlone, ich widoczność jest słaba w nocy czy podczas złych warunków atmosferycznych. Pomimo tego są one zdecydowanie tańsze niż np. telebim. Billboardy czy plakaty umieścić można dosłownie wszędzie gdzie jest to dozwolone. Tego typu reklamy spotkać można na przystankach komunikacji miejskiej, w galeriach handlowych, w centrach miast, przy wjazdach i wyjazdach z miasta czy przy stacjach benzynowych.
Elektroniczne nośniki reklamy, telebimy, są dużo droższe, jednak ich widoczność w nocy czy przy złych warunkach pogodowych jest znacznie wyższa. Tak tamo jak przy dużym nasłonecznieniu. Jednak przy wyborze telebimu należy liczyć się z ograniczeniami w umiejscawianiu ich – np. aby nie oślepiały kierujących pojazdami. Zresztą zakazy tyczą się również billboardów czy plakatów. Zakazane jest takie rozmieszczanie ich, aby zasłaniały znaki drogowe, wywieszanie ich na budynkach wpisanych do rejestru zabytków, na pomnikach pamięci narodowej, na barierach dźwiękochłonnych, mostach, na cmentarzach czy w miejscach zasłaniających monitoring miejski. Dodatkowo podświetlane i oświetlane reklamy nie mogą być umieszczane w miejscach, w których stwarzałoby to uciążliwość dla mieszkańców budynków i użytkowników dróg, a telebimy – w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od skrzyżowania.
Ceny usług reklamowych na wspomnianych nośnikach różnią się w zależności od wyboru nośnika i od ofert proponowanych przez firmy reklamowe.