Powiadomienia push

Ozelenska/bigstockphoto.com

Powiadomienia push z założenia mają pełnić funkcję informacyjną. Coraz częściej są jednak wykorzystywane również jako narzędzie reklamowe.

Co to jest powiadomienie push?

Notyfikacje push są to powiadomienia odbierane za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Mogą je otrzymywać jedynie ci użytkownicy, którzy wcześniej zainstalowali daną aplikację, ponieważ są one wysyłane właśnie przez aplikacje mobilne, a nie operatora sieci. Alert push ma zachęcać do interakcji i informować. Wiadomości push spełniają więc najczęściej funkcję informacyjną, np. informują o jakimś zdarzeniu, wynikach sportowych, pogodzie, czy wydarzeniach kulturalnych. Coraz częściej są również wykorzystywane w celach reklamowych np. komunikat zachęcający do pobrania kuponu, promocja produktów, czy wyprzedaży.

Push jako narzędzie reklamowe?

Notyfikacje push są doskonałym kanałem komunikacji z klientami. Pozwalają przypomnieć użytkownikowi o zainstalowanych aplikacjach marek lub firm, z których ofertą chcą być na bieżąco, warto więc to wykorzystać.

Do przeprowadzania efektywnej kampanii marketingowej z wykorzystaniem powiadomień push konieczne są podstawowe dane o grupie docelowej. Istotne jest, by dotrzeć z odpowiednim przekazem do odpowiedniej grupy docelowej, a dzięki dostępowi do konfiguracji ustawień oraz identyfikacji aktywności użytkownika możliwa jest segmentacja według wybranych kryteriów, np. ulubione kategorie, czy płeć. Notyfikacja musi być spersonalizowana i powinna kierować do konkretnej osoby, czyli nawiązywać do jej potrzeb i zainteresowań, trybu życia etc. I tu pojawia się zadanie dla marketingowców – jeżeli strategia wysyłania powiadomień zostanie dobrze przemyślana, będzie również efektywna, nie tylko skutecznie poinformuje użytkowników, ale także ich zaktywizuje. A tym samym będzie stanowić skuteczne narzędzie reklamowe.

Dodatkowo można wykorzystać coraz bardziej popularną geolokalizację. Wykorzystanie wiedzy o lokalizacji użytkowników pozwala na trafną personalizację komunikatów push. W przypadku geolokalizacji pozycja użytkownika jest określana na zewnątrz budynków za pomocą sygnału GPS. Gdy użytkownik przebywa w pobliżu sklepu, usługi, czy lokalu (np. kawiarni) automatycznie odbiera w swoim urządzeniu komunikat. Czyż nie zwiększa to prawdopodobieństwa wstąpienia do lokalu bądź skorzystania z danej usługi? Niestety mała dokładność lokalizacji GPS powoduje, że nie można wykorzystać tego kanału w skuteczny sposób wewnątrz budynków. Dokładność lokalizacji można jednak poprawić za pomocą beaconów. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik za pomocą sygnału Bluetooth otrzymuje powiadomienia push w pobliżu beacona, znajdującego się przy konkretnym sklepie w centrum handlowym, przy półce w supermarkecie lub przy danym produkcie w sklepie.

Powiadomienia push to nie tylko doskonałe źródło informacji, ale również kanał, który, umiejętnie wykorzystany, będzie także świetnym narzędziem reklamowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.