Real Time Marketing

Real Time Marketing polega na działaniach marketingowych, które są prowadzone „na bieżąco” jako reakcje na zachowanie klienta w czasie rzeczywistym. Tę metodę marketingową stosuje się głównie w sieci internetowej, gdyż wymaga skomplikowanych technologii. Jej przykładem mogą być działania związane z wyborem danego produktu w sklepie internetowym (po wybraniu danej rzeczy klientowi automatycznie sugeruje się powiązane z nią produkty bądź towar w tej samej kategorii cenowej).

Tę strategię marketingową polegającą na nawiązywaniu do aktualnych wydarzeń w treściach reklamowych związanych z daną marką uznaje się za jeden z najbardziej rewolucyjnych trendów w marketingu, bowiem zanika w niej tradycyjny podział na sprzedaż oraz marketing. Ponadto działania z zakresu RTM zwracają uwagę potencjalnych klientów, budują zasięg i generują dobre emocje.
Real Time Marketing

 

Skuteczność RTM

Real Time Marketing określany jest również newsjackingiem, czyli niezaplanowanymi i spontanicznymi działaniami marketingowymi, stanowiącymi odpowiedź na popularne zdarzenia mediowe. Tego rodzaju metodę marketingową stosuje coraz więcej firm, gdyż jej skuteczność jest bardzo wysoka. Czterema kluczowymi czynnikami sukcesu RTM są:

  • perfect timing, czyli natychmiastowa odpowiedź reklamowa,
  • reakcja musi być dopasowana do grupy docelowej,
  • działania marketingowe muszą być zgodne z wartościami czy też wizerunkiem danej marki,
  • odpowiedź reklamowa powinna opierać się na pozytywnych emocjach, sporej dawce humoru czy nawet ukrytym podtekście

 

Cele RTM

RTM jest jednym z oblicz marketingu analitycznego, który opiera się na wykorzystywaniu informacji o kliencie w celu zwiększenia sprzedaży własnych produktów. Jest on najczęściej stosowany w sklepach internetowych, działając na zasadzie dopasowywania komunikatów marketingowych do wybranego klienta, w danym momencie i miejscu.

 

Przykłady Real Time Marketingu

Dobrymi wzorcami Real Time Marketing, które nawiązywały do aktualnych zdarzeń mogą być: dwie akcje RTM firmy Oreo (Dunk in the Dark i Daily Twist), akcja koszulkowo.com i ich „Trzy gramy karmy”, akcja radiowa „Koko Koko Euro Spoko”, Aflofarmu reklamującego lek Proliver.