Reklama prasowa

Newspaper

Reklama prasowa to nic innego jak prosta forma reklamowa zamieszczona drukiem w gazecie, prasie kolorowej czy innym magazynie. Od reklamy internetowej odróżnia ją wielkość, nieco bardziej ograniczone możliwości doboru kolorystyki oraz fakt, że jest to jedynie reklama statyczna.

Reklama prasowa a internetowa

Dodatkowo rozmiary takiej reklamy muszą być ściśle dopasowane do powierzchni reklamowej, jaką dane wydawnictwo ma w swojej ofercie. Płatności za emisję tego typu ogłoszenia również rozliczane są w nieco inny sposób. W reklamie internetowej jest opcja rozliczenia się za tzw. efekty, czyli w modelu CPC (Cost-per-click), czyli kliknięcia w daną reklamę, bądź w modelu CPM (Cost-per-mile), za ilość wyświetleń, w jakich pojawi się przekaz reklamowy na stronie. W reklamie prasowej nie ma możliwości takich rozliczeń z przyczyn oczywistych. Informacja prasowa o produkcie czy usłudze drukowana jest w całym nakładzie, za tyle reklamodawca musi zapłacić, nie ma on jednak wpływu na ilość egzemplarzy, jaka z danego numeru czasopisma zostanie sprzedana.

Drugą kwestią jest targetowanie przekazu reklamowego. W przypadku reklam w sieci istnieje możliwość zamieszczenia reklamy praktycznie na dowolnym serwisie, tam gdzie przebywa największa liczba potencjalnych odbiorców jej przekazu. Badania mówiące natomiast o profilu odbiorcy w przypadku prasy nie są już tak precyzyjne. Stąd może pojawić się pewien dysonans pomiędzy treścią przekazu reklamowego a potrzebami konsumenta, który stanie się odbiorcą takiej reklamy.

Poniżej natomiast kilka ważnych zasad, o których powinno się pamiętać przygotowując reklamę prasową:

Wyróżnienie ogłoszenia – ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy reklama umieszczona jest pośród innych tego typu ogłoszeń, czyli nie zostaje wykupiona cała powierzchnia reklamowa danej strony. Należy pamiętać, że czasu na zainteresowanie swoją treścią jest dokładnie tyle, ile użytkownik przegląda daną stronę gazety.

Zdjęcia – jeżeli w reklamie ma się pojawić zdjęcie produktu czy logotyp firmy, powinien być on dostarczony w jak najlepszej jakości. Podczas zadrukowania strony zawsze pojawia się utrata w jakości grafiki. Rozmazane zdjęcie czy logo nie działa przyciągająco na wzrok odbiorcy.

Mniej treści, ale konkretnie – przekaz powinien zawierać jasną informację, czego reklama dotyczy. Krótkie hasła, pogrubiona czcionka, szybciej przyciągną wzrok czytelnika. Duża zawartość tekstu w module reklamowym raczej się nie sprawdzi. Dlatego warto przemyśleć, co konkretnie ma być reklamowane, nie natomiast przedstawiać cała ofertę firmy drobnym druczkiem.

Umiejscowienie reklamy w gazecie – zazwyczaj wydawca przeznacza określone strony lub ich część na zamieszczanie reklam. Wybór miejsca nie stanowi większego problemu, gdy reklama ma zająć całą powierzchnię strony. Jednak w przypadku mniejszych powierzchni, czyli jednego, dwu modułów, warto już o tym pomyśleć. Łatwo bowiem o sytuację, gdy ogłoszenie zniknie w gąszczu innych reklam.

Niezależnie od formatu reklamy prasowej, na jaki firma się zdecyduje, warto uprzednio przejrzeć gazetę, w której wykupiona będzie powierzchnia reklamowa. To z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o miejscu zamieszczenia reklamy oraz wyborze odpowiedniej czcionki i kolorystyki. Nie wolno również zapomnieć o dodaniu kontaktu do firmy, tak żeby odbiorca wiedział dokąd się kierować w przypadku zainteresowania danym produktem czy usługą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *