Reklama na Facebooku

Ipad And Iphone With Facebook On A Screen

Wszelkie narzędzia internetowe, w tym także portale społecznościowe, są produktami bardzo atrakcyjnymi z marketingowego punktu widzenia, dlatego że zrzeszają dużą liczbę potencjalnych klientów. Facebook jest jedną z popularniejszych tego typu stron, dlatego też wiele firm upatruje w nim idealnego sposobu na reklamowanie swoich produktów i usług.

Jednak przed umieszczeniem tu reklamy należy upewnić się, że mimo tak dużej ilości użytkowników, na Facebooku znajdują się osoby, które spełniają kryteria potencjalnych odbiorców. Do zweryfikowania tych informacji służą rozmaite statystyki, programy i strony internetowe. Następnie trzeba wybrać jedną z dostępnych form reklamy internetowej, aby była ona jak najbardziej skuteczna i trafiała do interesującej daną firmę grupy internautów, i oczywiście wyróżniła się spośród innych.

3 formy umieszczenia reklamy na Facebooku:

  1. Jedną z nich jest CPC (cost per click), w której konto firmy reklamującej się obciążane jest po każdym kliknięciu przez użytkownika. CPC najlepiej wybrać jeśli firmie zależy na klikaniu linków i przekierowywania użytkowników do zewnętrznej witryny. Rozwiązanie to dedykowane jest więc dla internatów skłonnych do kliknięcia w link, ale niechętnych do wykonywania innych działań jak polubienie strony czy zaangażowanie się w dany post.
  2. Kolejnym jest CPM (cost per mille), w którym koszt ustala się dla określonej liczby wyświetleń reklamy. Firma ponosi więc koszty np. za każde 1000 wyświetleń reklamy, i bez znaczenia pozostaje tu ilość osób, która w nią kliknie. Tę opcję należy wybrać, jeśli naszym priorytetem są wyświetlenia, a dedykowana grupa odbiorców jest duża. Model taki sprawdza się także jeśli grupa docelowa jest precyzyjnie określona, np. stworzona z bazy posiadanych już klientów, którzy skorzystali wcześniej z jakiejś aplikacji. Z tego powodu CPM stosuje się, jeśli reklamę chcemy skierować to posiadanych już fanów, ale aby można było to rozwiązanie właściwie zoptymalizować, ich liczba nie powinna być większa niż 50 tysięcy.
  3. Trzecim wariantem jest oCPM (opimmized cost per mille), polegająca na pobieraniu płatności na podstawie ustawienia 1000 wyświetleń, i ustalania kosztu dla takiej ilości. Ta forma polega na precyzyjnym zdefiniowaniu celu reklamy, wybierając czy zależy nam najbardziej na kliknięciach, wyświetleniach społecznościowych, czy działaniach, np. polubieniach. Funkcja ta używana jest przez reklamodawców, którym zależy na śledzeniu konwersji, czyli opcji umożliwiającej monitorowanie działań podejmowanych przez użytkowników na danej witrynie, których dokonują po wyświetleniu danej reklamy. Jest to bardziej rozwinięta możliwość reklamowania się na Facebooku, pozwalająca na szczegółowy wybór celu reklamy, np., kliknięcia czy polubienia, i powinna być wybierana, jeśli nie zależy nam na wyświetleniach. Rozwiązanie jest dedykowane dla dużych grup odbiorców. Facebook sugeruje, że aby taka forma była skuteczna, grupa docelowa wynosiła nie mniej niż milion odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.