Reklama synchroniczna

Reklama synchroniczna

fot. Tarchyshnik Andrei/bigstockphoto.com

Jedną z ostatnich innowacji wprowadzonych w świecie reklamy, która potrafi skutecznie przykuć uwagę odbiorcy jest reklama synchroniczna. Jej kreatywne podejście do widza pozwala na zsynchronizowanie działań digital marketingu w internecie z aktualnymi czy nadchodzącymi zdarzeniami mającymi miejsce w otoczeniu odbiorcy danego przekazu promocyjnego. Ten rok ma być okresem jej świetności.

Czym dokładnie jest to novum na polskim rynku marketingowym?

Cały świat dąży do większego podporządkowania się rozmaitym technologiom, a my sami coraz bardziej brniemy w głąb ściśle stechnologizowanej rzeczywistości i trybu „always on”. Dlatego też od jakiegoś czasu nawet reklama stała się miejscem, gdzie postęp technologiczny napiera z coraz większą siłą. Automatyzacja procesów zakupowych, zacieranie się granicy między światem online a offline, coraz większa popularność tabletów i smartfonów – to wszystko nie umknęło uwadze świata reklamy, który podporządkowując się temu swoistemu trendowi realizowania usług online, stworzył nowy rodzaj promocji marek – reklamę synchroniczną (Moments Marketing).

Reklama synchroniczna, jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem dwóch elementów: wieloekranowości oraz automatyzacji narzędzi reklamy online w postaci platform Programmatic. Polega ona na idealnym doborze przekazu reklamowego, opartego o statyczną analizę profilu użytkownika wraz z uwzględnieniem zdarzeń następujących w danej chwili w jego otoczeniu (np. emisje reklamy w telewizji, alarm alergologiczny, aktualna pogoda, zmiana wyniku trwającego w danym momencie meczu). Dzieje się tak za sprawą automatyzacji. Wówczas informacja o różnych zdarzeniach może szybko dotrzeć do systemów licytujących powierzchnię reklamową, by potem wziąć udział w strategii licytacji w czasie rzeczywistym.

W praktyce wygląda to tak, że na podjęcie decyzji o wyświetleniu danej reklamy ma wpływ analiza profilu klienta w czasie rzeczywistym. Potencjalny klient może zobaczyć na swoim telefonie kreację nawiązującą do tej, którą widać w tym samym czasie w telewizji (multiekranowość, synergia TV i np. telefonu). Reklama synchroniczna może też przejąć uwagę potencjalnego konsumenta w Internecie w tym momencie, w którym w TV emitowana jest reklama konkurencji. Tego rodzaju działanie marketingowe jest bardzo skuteczne, gdyż coraz częściej w czasie klasycznych reklam telewizyjnych niemal automatycznie sięgamy po kolejny ekran w postaci telefonu, tabletu czy komputera. Pozwala ono dotrzeć do wybranej grupy, gdyż odpowiada na pewne zmiany społeczne.

W Polsce na przeszkodzie do osiągnięcia pełnego rozwoju reklamy synchronicznej – Moments Marketing – stoi spore rozdrobnienie rynku dostawców powierzchni reklamowej, co przekłada się na ich niedostępność dla platform Programmatic. Wszystko wskazuje na to, że tego rodzaju promocja usług i produktów także u nas będzie zyskiwała coraz więcej klientów. Reklama online jest bowiem wysoce mierzalna oraz, co ważniejsze, efektywna, co też zauważyły światowe marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.