Reklama synchroniczna

Reklama synchroniczna

fot. Tarchyshnik Andrei/bigstockphoto.com

Jedną z ostatnich innowacji wprowadzonych w świecie reklamy, która potrafi skutecznie przykuć uwagę odbiorcy jest reklama synchroniczna. Jej kreatywne podejście do widza pozwala na zsynchronizowanie działań digital marketingu w internecie z aktualnymi czy nadchodzącymi zdarzeniami mającymi miejsce w otoczeniu odbiorcy danego przekazu promocyjnego. Ten rok ma być okresem jej świetności.

Czym dokładnie jest to novum na polskim rynku marketingowym?

Cały świat dąży do większego podporządkowania się rozmaitym technologiom, a my sami coraz bardziej brniemy w głąb ściśle stechnologizowanej rzeczywistości i trybu „always on”. Dlatego też od jakiegoś czasu nawet reklama stała się miejscem, gdzie postęp technologiczny napiera z coraz większą siłą. Automatyzacja procesów zakupowych, zacieranie się granicy między światem online a offline, coraz większa popularność tabletów i smartfonów – to wszystko nie umknęło uwadze świata reklamy, który podporządkowując się temu swoistemu trendowi realizowania usług online, stworzył nowy rodzaj promocji marek – reklamę synchroniczną (Moments Marketing).

Reklama synchroniczna, jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem dwóch elementów: wieloekranowości oraz automatyzacji narzędzi reklamy online w postaci platform Programmatic. Polega ona na idealnym doborze przekazu reklamowego, opartego o statyczną analizę profilu użytkownika wraz z uwzględnieniem zdarzeń następujących w danej chwili w jego otoczeniu (np. emisje reklamy w telewizji, alarm alergologiczny, aktualna pogoda, zmiana wyniku trwającego w danym momencie meczu). Dzieje się tak za sprawą automatyzacji. Wówczas informacja o różnych zdarzeniach może szybko dotrzeć do systemów licytujących powierzchnię reklamową, by potem wziąć udział w strategii licytacji w czasie rzeczywistym.

W praktyce wygląda to tak, że na podjęcie decyzji o wyświetleniu danej reklamy ma wpływ analiza profilu klienta w czasie rzeczywistym. Potencjalny klient może zobaczyć na swoim telefonie kreację nawiązującą do tej, którą widać w tym samym czasie w telewizji (multiekranowość, synergia TV i np. telefonu). Reklama synchroniczna może też przejąć uwagę potencjalnego konsumenta w Internecie w tym momencie, w którym w TV emitowana jest reklama konkurencji. Tego rodzaju działanie marketingowe jest bardzo skuteczne, gdyż coraz częściej w czasie klasycznych reklam telewizyjnych niemal automatycznie sięgamy po kolejny ekran w postaci telefonu, tabletu czy komputera. Pozwala ono dotrzeć do wybranej grupy, gdyż odpowiada na pewne zmiany społeczne.

W Polsce na przeszkodzie do osiągnięcia pełnego rozwoju reklamy synchronicznej – Moments Marketing – stoi spore rozdrobnienie rynku dostawców powierzchni reklamowej, co przekłada się na ich niedostępność dla platform Programmatic. Wszystko wskazuje na to, że tego rodzaju promocja usług i produktów także u nas będzie zyskiwała coraz więcej klientów. Reklama online jest bowiem wysoce mierzalna oraz, co ważniejsze, efektywna, co też zauważyły światowe marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *