Reklamy suplementów diety wkrótce się zmienią

Reklamy suplementów diety już nie będą takie same, gdyż zmieni się sposób ich prezentacji. Wszystko za sprawą nowych przepisów prawnych, które podkreślają, że te produkty nie posiadają właściwości leczniczych, więc nie powinny być zalecane na ekranach przez lekarzy czy farmaceutów. Rząd przygotował też inne zasady, których będzie należało przestrzegać, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd.

Suplementy diety zyskują na popularności, a dowodem na to jest dynamika wzrostu sprzedaży produktów, która zwiększyła się kilkukrotnie od 2007 roku.  Według badań zrealizowanych na zlecenie producenta suplementów OSAVI wynika, że ponad 67 proc. Polaków zażywa suplementy diety. Suplementy diety najczęściej kupowane są w aptekach, jak wskazało 58,5 proc. ankietowanych. Natomiast 28,4 proc. osób kupuje je online.

Rosnące zainteresowanie tłumaczy się dużą liczbą emisji reklam suplementów, komunikatów handlowych, a także ekspozycją takich produktów przy punktach kasowych.

Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pokazują, że od 1997 roku do 2015 roku  liczba reklam związanych z produktami zdrowotnymi i lekami wzrosła około 20 razy. Marketing wpływa na kształtowanie zachowań konsumentów, więc ci wybierają określoną kategorię żywności, a jednocześnie jakość kupowanych produktów. Nie wszyscy z nich są jednak świadomi różnicy pomiędzy suplementami diety a produktami leczniczymi. To powód uściślenia tych różnic w nowym projekcie Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Nowe zasady w reklamowaniu suplementów diety

Do głównych celów projektu nowelizacji Ustawy należą zmiany dotyczące prezentacji lub reklamy suplementów diety oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa. Proponowane zmiany to m.in.:

• obowiązkowe zamieszczanie podczas prezentacji lub reklamy suplementu diety komunikatu o następującej treści: „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych”;

• informowanie w reklamie, że odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów, natomiast suplementacja powinna być stosowana jako uzupełnienie niedoborowej diety;

• w reklamach ma być zakazane wykorzystywanie wizerunku lekarzy, farmaceutów lub innych ekspertów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu;

• ustawa zabrania też wykorzystywania w celu reklamy przedmiotów mogących budzić skojarzenia z wykonywaniem zawodów związanych z ochroną zdrowia (w tym stetoskopu, aparatu do mierzenia ciśnienia, łóżka, sprzętu do ćwiczeń fizjoterapeutycznych, wagi, taśmy antropometrycznej);

• wykluczone są też czynności związane z wykonywaniem zawodu lekarza, w tym badania, wypisywanie recept, sprzedaż w aptece lub punkcie aptecznym.

Ograniczenia mają dotyczyć także grupy docelowej. Reklama nie może być kierowana do małoletnich – do 12. roku życia.

Reklamy nie mogą wprowadzać w błąd odbiorców co do właściwości suplementów diety poprzez zawieranie wspólnego członu z nazwą wyrobu medycznego lub produktu leczniczego, wspólnego znaku graficznego czy towarowego, kształtu graficznego lub opakowania wykorzystującego podobieństwo z oznaczeniem wyrobu medycznego bądź produktu leczniczego.

W sklepach, aptekach, punktach aptecznych i placówkach obrotu pozaaptecznego należy odseparować produkty lecznicze i suplementy diety.

Zabrania się reklamy i prezentacji suplementów diety w jednostkach systemu oświaty, w aptekach i punktach aptecznych, z wyjątkiem prezentowania suplementów diety w wydzielonych miejscach umieszczonych w polu widzenia kupującego, które muszą być oddzielone od miejsc, na których są prezentowane produkty lecznicze, wyroby medyczne i kosmetyki. Suplementy nie mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta.

Nowe przepisy dotyczące rynku suplementów diety oraz ich reklamy mają zostać przyjęte w IV kwartale 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *