Reputacja marki w sieci

Reputacja marki w sieci

fot. konstantynov/bigstockphoto.com

Założenie służbowej strony internetowej powinno być pierwszą czynnością po zarejestrowaniu działalności gospodarczej – równoległe do faktycznego funkcjonowanie w przestrzeni wirtualnej stanowi obecnie swojego rodzaju przymus. Badania zachowań konsumenckich wskazują, że za większością wyborów nabywców danych produktów bądź usług stoją rekomendacje udzielone przez innych użytkowników. Nie dziwi więc fakt, że pierwszą czynnością, wykonywaną przez coraz większą liczbę konsumentów, jest wyszukanie informacji na temat danej marki w internecie.

Wraz z rozwojem możliwości jakie daje internet, nowego znaczenia nabrała reputacja marki oraz kwestia jej wizerunku w sieci. To, jak dana firma jest postrzegana wśród internautów, a więc potencjalnych klientów, nie jest dziełem przypadku. O ile na zachowanie poszczególnych osób zazwyczaj nie mamy wpływu, o tyle możemy w konkretny sposób prezentować markę w sieci. Zarządzanie reputacją danej marki w internecie jest złożonym procesem. Kluczową kwestią jest prowadzenie odpowiedniej promocji, polegającej na budowaniu wokół marki społeczności użytkowników oraz dzieleniu się z nimi pozytywnymi komentarzami na jej temat, zapobieganie (w jak najbardziej możliwym stopniu) wszelkiego rodzaju kryzysom wizerunkowym, na przykład poprzez monitorowanie sieci oraz szybkie reagowanie na pojawiające się problemy.

Podstawowym narzędziem umożliwiającym kreowanie określonego wizerunku każdej firmy, a więc również dbanie o jej reputację, jest strona internetowa. Atrakcyjność, wysoka jakość oraz sposób przedstawienia zawartych na niej treści (content marketing) mają ogromne znaczenie dla całościowego odbioru promowanej za jej pośrednictwem działalności. Pozycjonowanie witryny za pomocą doboru odpowiednich słów kluczowych, korzystania z mediów społecznościowych, katalogów internetowych, serwisów branżowych oraz współpracy z zaprzyjaźnionymi stronami (wymiana linków) w znacznym stopniu wpływa na jej postrzeganie w sieci.

Oprócz prowadzenia szczegółowo zaplanowanej strategii e-marketingowej, działaniem ułatwiającym dbanie o reputację marki jest monitorowanie jej internetowego wizerunku. Wprowadzenie strategii zarządzania reputacją w wyszukiwarkach (SERM – Search Engine Reputation Management), polegającej między innymi na obserwowaniu pierwszych stron wyników wyszukiwania, pozwala na szybką reakcję, w przypadku pojawienia się w sieci nieprzychylnych, nieprawdziwych lub obraźliwych opinii (działaniami jakie można podjąć w takiej sytuacji jest kontakt z administratorem strony lub forum, na którym znajdują się dane komentarze lub tak zwane zdepozycjonowanie negatywnego linku, poprzez skuteczną publikację naszych odnośników). Z uwagi na dynamikę procesów zachodzących w internecie, im szybsza będzie nasza reakcja, tym lepiej dla promowanej marki. Narzędziami, przy pomocy których możemy obserwować sieć są na przykład bezpłatny program Google Alerts lub aplikacja AMI, pozwalająca na automatyczne monitorowanie internetu i mediów społecznościowych, udostępniona przez Instytut Monitorowania Mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *