Rośnie patriotyzm konsumencki Polaków

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Open Research, Polacy coraz większą wagę przykładają do tego, skąd pochodzi dany produkt. Chętnie wybierają polskie artykuły, aby wspierać rodzimą gospodarkę i lokalnych producentów.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeżywaliśmy w Polsce szał na zagraniczne produkty. Chętnie kupowaliśmy tanie ubrania ze szwedzkich sieciówek, hiszpańskie pomidory były zawsze słodsze od naszych, a izraelskie ziemniaki częściej królowały na naszych stołach.

Już od kilku lat jednak trend znacznie się zmienił. Modny zaczął być minimalizm, ale i odpowiedzialne zakupy, które wiązały się z wytwarzaniem jak najmniejszego śladu węglowego. Co to oznacza? Tylko tyle, że najzdrowiej dla nas i dla planety jest konsumować lokalne, sezonowe produkty, których nie trzeba transportować przez pół świata.

Jak opakowanie wpływa na sprzedaż produktu?

fot. Minerva Studio/bigstockphoto.com

Drugim ważnym aspektem smart shoppingu jest również wspieranie polskich firm, które zwracają uwagę na dobrą jakość materiałów, lepszą niż w sieciówkach czy naturalne składy kosmetyków zamknięte w szklanych opakowaniach, które są zdrowsze dla skóry i bardziej ekologiczne niż te dostępne w popularnych drogeriach.

I to doceniają Polacy!

Sprawdzamy skład produktów i skąd one pochodzą

Badanie Open Research pokazuje, że robimy coraz bardziej przemyślane zakupy. 91% z nas twierdzi, że informacja „wyprodukowane w Polsce” zachęca do kupna produktu. Z kolei 96% badanych twierdzi, że zawsze zwraca uwagę na kraj pochodzenia danego artykułu.

Widać tendencję, że kraj produkcji częściej interesuje 20–30-latków. Starsi konsumenci rzadziej zwracają na to uwagę. Młodsi kupują polskie produkty, bo chcą wspierać naszą gospodarkę. Z kolei seniorzy wybierają je dlatego, że są zdrowe, ekologiczne i wysokiej jakości.

Ważne jest skąd pochodzą artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki i obuwie

To, czy produkt jest polski, ma najbardziej istotne znaczenie w danych kategoriach produktów. Najbardziej zależy nam, aby nabywana przez nas żywność, leki, odzież i obuwie były wyprodukowane w kraju. W ostatnich latach dużo częściej zwracamy również uwagę, aby polskie były kosmetyki i lekarstwa bez recepty. W badaniu jest pokazana jeszcze druga strona medalu. Respondentom zupełnie nie zależy, aby w kraju był tworzony sprzęt RTV i AGD. W tym przypadku dużo częściej kupujemy produkty zagranicznych, renomowanych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *