Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Open Research, Polacy coraz większą wagę przykładają do tego, skąd pochodzi dany produkt. Chętnie wybierają polskie artykuły, aby wspierać rodzimą gospodarkę i lokalnych producentów.
Jeszcze kilkanaście lat temu przeżywaliśmy w Polsce szał na zagraniczne produkty. Chętnie kupowaliśmy tanie ubrania ze szwedzkich sieciówek, hiszpańskie pomidory były zawsze słodsze od naszych, a izraelskie ziemniaki częściej królowały na naszych stołach.
Już od kilku lat jednak trend znacznie się zmienił. Modny zaczął być minimalizm, ale i odpowiedzialne zakupy, które wiązały się z wytwarzaniem jak najmniejszego śladu węglowego. Co to oznacza? Tylko tyle, że najzdrowiej dla nas i dla planety jest konsumować lokalne, sezonowe produkty, których nie trzeba transportować przez pół świata.
Drugim ważnym aspektem smart shoppingu jest również wspieranie polskich firm, które zwracają uwagę na dobrą jakość materiałów, lepszą niż w sieciówkach czy naturalne składy kosmetyków zamknięte w szklanych opakowaniach, które są zdrowsze dla skóry i bardziej ekologiczne niż te dostępne w popularnych drogeriach.
I to doceniają Polacy!
Sprawdzamy skład produktów i skąd one pochodzą
Badanie Open Research pokazuje, że robimy coraz bardziej przemyślane zakupy. 91% z nas twierdzi, że informacja „wyprodukowane w Polsce” zachęca do kupna produktu. Z kolei 96% badanych twierdzi, że zawsze zwraca uwagę na kraj pochodzenia danego artykułu.
Widać tendencję, że kraj produkcji częściej interesuje 20–30-latków. Starsi konsumenci rzadziej zwracają na to uwagę. Młodsi kupują polskie produkty, bo chcą wspierać naszą gospodarkę. Z kolei seniorzy wybierają je dlatego, że są zdrowe, ekologiczne i wysokiej jakości.
Ważne jest skąd pochodzą artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki i obuwie
To, czy produkt jest polski, ma najbardziej istotne znaczenie w danych kategoriach produktów. Najbardziej zależy nam, aby nabywana przez nas żywność, leki, odzież i obuwie były wyprodukowane w kraju. W ostatnich latach dużo częściej zwracamy również uwagę, aby polskie były kosmetyki i lekarstwa bez recepty. W badaniu jest pokazana jeszcze druga strona medalu. Respondentom zupełnie nie zależy, aby w kraju był tworzony sprzęt RTV i AGD. W tym przypadku dużo częściej kupujemy produkty zagranicznych, renomowanych firm.