Rozpoznawalność marki

Branding

fot. Rawpixel/bigstockphoto.com

Czym jest oraz jak właściwie tworzy się świadomość marki? Budowanie rozpoznawalności marki w dzisiejszym świecie nie jest proste. Zwłaszcza w internecie, każdego dnia zalewanym potopem stron www, reklam i rozmaitych ofert promocyjnych.

Rozpoznawalność marki (szerzej znana pod angielskim słowem branding) – stopień, w jakim konsument potrafi poprawnie zidentyfikować rzeczony produkt bądź usługę. Można go zmierzyć przy pomocy wyspecjalizowanych badań rynku.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wymaga przemyśleń oraz analizy rynku, na którym planujemy działać. Debiutujący przedsiębiorcy często decydują się na branżę mającą jakiś związek z ich dotychczasowymi zainteresowaniami. Na początku najważniejsze jest pozyskanie klientów i zwiększenie sprzedaży. Wraz z rozwojem biznesu pojawia się potrzeba brandingu.

Tzw. marketing wychodzący (outbound marketing) odchodzi w dzisiejszych czasach do lamusa. Nadpodaż reklamy w przestrzeni publicznej sprawiła, że przytłacza ona odbiorców treścią i przekazem. Hurtowa wysyłka maili, telemarketing czy też (zwykle niedostępne dla gości spoza branży) targi tematyczne – przestały przynosić oczekiwane efekty. A przecież bez wielopłaszczyznowej reklamy rozpoznawalność marki nie będzie miała racji bytu.

Społeczeństwo zdążyło uodpornić się na tradycyjne reklamy. W przełamaniu tego impasu pomóc może inna forma brandingu, zwana marketingiem przychodzącym (inbound marketing). Są to wszelkie działania, które sprawią, że odbiorcy sami nas znajdą i zwrócą na nas uwagę, a treści reklamowe trafią do osób faktycznie zainteresowanych.

Aby marka skutecznie zapisała się w pamięci konsumenta, potrzebna jest zapamiętywalna kampania reklamowa. Marka, którą klient zapamięta, zawsze sprzeda więcej, nawet, jeśli jakość jej towarów jest porównywalna z tą konkurencji. Ciekawym (i modnym ostatnio) sposobem na budowanie rozpoznawalności jest współpraca z tzw. influencerami, czyli młodymi ludźmi o szerokich zasięgach w mediach społecznościowych.

Bywa i tak, że firma zwiększa sprzedaż, a jednak odnosimy wrażenie, że utożsamia się z nią niewielu klientów. Na domiar złego większość z nich nie korzysta z naszych usług ponownie. Rozwiązanie tego dylematu może być tylko jedno. Musimy stworzyć silną markę (brand.) Czym jest branding? Oraz – jaki może mieć wpływ na rozwój firmy?

Przede wszystkim należy poznać naszego klienta. Sprecyzujmy sobie jego oczekiwania czy sposób myślenia. Następnie zbudujmy taki profil działalności, który właśnie tego rodzaju klientów przyciągnie najłatwiej.

Co tak naprawdę decyduje o rozwoju marki? Bez wątpienia zasoby ludzkie, czyli profesjonalna obsługa, pracująca nad zwiększeniem obecności marki na rynku i w świadomości klienta. Każdy element, o jakim myśli klient w odniesieniu do naszej firmy bądź usługi – jest jej marką. Może to być wpadający w ucho jingiel reklamowy, zatrudniony w tej reklamie aktor albo hasło.

Im więcej płaszczyzn działalności posiada nasza firma, tym łatwiej będzie jej osiągnąć rozpoznawalność na rynku. Poszukiwanie klienta polega tu na budowaniu swojego wizerunku jako eksperta w konkretnej dziedzinie. W ten sposób kiedy w kliencie zrodzi się potrzeba dokonania zakupu – przyjdzie właśnie do nas.

W dzisiejszych czasach o informacje o produkcie czy usłudze jest bardzo łatwo. Większość konsumentów sprawdza wartość danej oferty u przyjaciół i znajomych, zanim z niej skorzysta. Rzesze ludzi poszukują bardzo konkretnych informacji na blogach tematycznych czy forach dla hobbystów. To na tych płaszczyznach specjaliści winni promować swe usługi.

Bardzo ważne jest też pozycjonowanie naszej strony www. Może ona pękać w szwach od sensownych i zachęcających treści, ale jeśli nikt jej nie znajdzie w wynikach wyszukiwania – cała ta praca pójdzie na marne.

Trzeba pamiętać, że rozwijanie wizerunku firmy to proces ciągły. Nie możemy sobie wziąć wolnego od marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *