O tym, jak ważna jest skuteczna reklama, wie każdy przedsiębiorca. Jak jednak zareklamować się w tani, ale efektywny sposób? Co zrobić, gdy dysponujemy małym budżetem lub dopiero startujemy? Oto kilka pomysłów.
Funkcjonowanie w wirtualnym świecie wydaje się dziś niezbędne. Jeśli chcemy dotrzeć z naszym biznesem do wybranej grupy docelowej, nie możemy o tym zapomnieć. Niezbędna jest strona internetowa. Świetnie, gdy jest specjalnie dla nas zaprojektowana i wyróżnia się wśród innych. Jeśli jednak nie stać nas na ten wydatek, możemy skorzystać z gotowych szablonów. Potem wystarczy wykupić domenę i serwer. Wielką siłą są obecnie media społecznościowe. Jest to zazwyczaj darmowa platforma wymiany informacji, nawiązywania nowych kontaktów, prezentacji oferty i aktualności. Główną inwestycją jest tutaj czas. Kolejną formą promocji internetowej jest też prowadzenie blogów tematycznych. Warto również korzystać z wielu darmowych aplikacji internetowych (służących np. do obróbki zdjęć czy tworzenia kursów on-line). Można też sięgnąć po darmowe lub niedrogie programy do tworzenia newsletterów – najczęściej są one ograniczone do pewnej liczby odbiorców, ale szczególnie na początku rozwijania swojego biznesu mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.
Ciągle dużą popularnością cieszy się reklama w prasie – szczególnie w prestiżowych pismach branżowych, jeśli jednak nas na to nie stać, warto pomyśleć o działaniach na gruncie lokalnym, czyli np. ogłoszeniach w biuletynach, które są wydawane na terenie naszej gminy czy dzielnicy. Skuteczne, szczególnie w przydatku małych firm, może być rozdawanie i roznoszenie ulotek, zwłaszcza jeśli umiejętnie trafimy do odpowiedniego targetu i właściwie dobierzemy termin.
Skuteczną reklamą są również promocje, kupony rabatowe, karty lojalnościowe. Mogą one pomóc w budowie pozytywnej i długotrwałej relacji z klientem. Nie muszą się wiązać z dużymi wydatkami, raczej opierają się na zmniejszonym czasowo zysku, ale w długofalowej strategii może się to okazać owocne. Szczególnie sprawdza się to w przypadku małej, dopiero startującej, gastronomii.
W wielu przypadkach o skuteczności reklamy decyduje koncept, pomysł i oryginalność, korzystajmy więc ze swoich silnych stron, umiejętności i zasobów. Jeśli umiesz robić zdjęcia – wykorzystaj je na swoim fanpage’u, twoją silną stroną jest pisanie – twórz ciekawe, tematyczne artykuły, masz dużo do powiedzenia – nagrywaj filmiki i umieszczaj je na youtubie. Jest to szczególnie istotne w przypadku zawodów kreatywnych, w których musimy wykazać się inwencją.
Dużą rolę odgrywa tutaj czas. Nasz biznes można reklamować, zanim oficjalnie otworzymy firmę. Pozwoli to zbudować grono zainteresowanych, co ułatwi nam zdobywanie klientów, gdy już wystartujemy. Niezwykle istotna jest też „poczta pantoflowa”, bo nic nie jest lepszą reklamą niż zadowolony klient. Dbajmy też o relacje – szukajmy firm, osób, instytucji, z którymi możemy połączyć siły, czyli wzajemnie się polecać lub wchodzić w koalicje oparte na wspólnym interesie.