Wydatki na reklamę w Europie Środkowo-Wschodniej

mkabakov/bigstockphoto.com

Reklama dźwignią handlu. Nie bez powodu zatem ilość pieniędzy, które idą na marketing, jest tak ogromna. Okazuje się, że w Europie Środkowo-Wschodniej łoży się na reklamę nawet kilkanaście miliardów euro! W 2018 roku uśredniona kwota, która została przeznaczona na promocję produktów i usług, w 15 krajach europejskich, wyniosła aż 13,8 miliarda złotych.

Marketing rośnie w siłę

W ciągu 5 lat wydatki na reklamę w krajach Europy Środkowej oraz Europy Wschodniej wzrosły o 3 miliardy euro. To naprawdę imponująca kwota. Ponadto, przeprowadzone badania wskazują na znaczną dominację e-marketingu nad reklamami w telewizji. Jest to spowodowane wzrostem liczby użytkowników Internetu. Od 2014 roku przybyło ich aż 10%. Nadawcy reklam, odpowiadając na potrzeby konsumentów, zaczęli zatem przeznaczać coraz wyższe kwoty na rozwój marketingu internetowego. Wzrost ten był dość gwałtowny, budżet na e-reklamę zwiększył się bowiem o około 104%.

Coraz mniejsze zainteresowanie reklamą drukowaną

Jedyne medium, w które reklamodawcy inwestują coraz mniej, to druk. Promowanie się w gazetach bądź rozdawanie ulotek powoli staje się przeżytkiem. Liczba odbiorców takich reklam stale maleje. W dobie Internetu ludzie przestają kupować gazety. Po informacje sięgają bowiem do sieci. Mogą znaleźć tam treści szybciej, trafniej i wygodniej. Ulotki natomiast uznawane są za nieekologiczne i zbędne. Są to powody, dla których nakłady na reklamę drukowaną są coraz niższe. W ciągu ostatnich kilku lat zmalały aż o 28%.

Reklama on-line wyprzedza reklamę w TV

Pierwszym krajem, w którym e-marketing stał się bardziej popularny niż spoty reklamowe w telewizji, były Czechy. Niedługo później na Węgrzech zaobserwować można było to samo zjawisko. W 2018 roku nacisk na reklamę online dotarł również do Polski, gdzie ta forma promowania swoich produktów i usług zaczęła wieść prym.

Ranking weCan

Powstały kilka lat temu ranking ma na celu udostępnienie reklamodawcom realnych danych o rynku marketingowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość procentowa przypisana danemu państwu obrazuje jakie są wydatki reklamowe na jednego mieszkańca kraju w ramach nominalnego PKB (danego kraju). Dzięki temu można ocenić czy rynek marketingowy rośnie w siłę, jako odrębny sektor gospodarczy.

Na podstawie rankingu weCan, można ocenić, że rynek reklamowy dość dynamicznie pnie się w górę. Polska, przykładowo, w 2015 roku w rankingu weCan miała przypisaną wartość 0,47%. W 2019 roku jest to już natomiast 0,49%. To daje naszemu krajowi 4. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej.

Budżet reklamowy w krajach Europy Środkowej oraz Wschodniej stale rośnie. Co ciekawe, aktualnie coraz bardziej popularny staje się e-marketing. Reklamodawcy promują swoje produkty oraz usługi chętniej w Internecie, gdzie mogą znaleźć większą ilość odbiorców niż, przykładowo, w telewizji. Jednak to druk, ze wszystkich dostępnych form reklamy, traci najbardziej na popularności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.