Żubr występuje w puszczy… i świadomości klientów

Żubr występuje w puszczy

 

Kreatywne reklamy to wciąż rzadkość w naszym kraju. Na zaskakujące rozwiązania w przestrzeni miejskiej wpada niewiele marek. Jednak wśród nich na pewno nie znajdziemy marki piwa Żubr. Od kilku lat raczy ona swoich konsumentów niebanalnymi pomysłami na reklamy, nie tylko na te wyświetlane w telewizji, ale także i te wychodzące wprost na ulice (słynne „żubry” ukazujące się w różnych miejscach przestrzeni miejskiej wielu polskich miast).

Nasze rodzime browary są najsilniej promującą się branżą w skali całego kraju. Jedną z najciekawszych, a dziś – już kultowych kampanii reklamowych, stanowi kampania piwa Żubr – „Żubr występuje w puszczy”. Od paru lat polscy konsumenci mają okazję oglądać spokojne, stonowane spoty reklamowe, stylizowane na filmy dokumentalne o zwierzętach, które kontrastują z żywą scenerią pubów, ukazujących się w reklamach konkurencji. Ta dość szeroka kampania promocyjna łącząca reklamy w prasie i telewizji z tymi na nośnikach zewnętrznych oraz tych w sieci ruszyła po 2003 roku.

Trwająca do dziś idea kampanii marki piwa Żubr rozumiana jest dwojako: jako zwierzę oraz jako trunek. Na tym oparto również błyskotliwe i dwuznaczne hasła tej kampanii, jak np. „Żubr. W cieniu polany.”, „Żubr. Wywarzony z natury”, „Wieczorem Żubr idzie za Żubrem”, „Rano kawka, wieczorem Żubr”, „Żubr. Na nim się nie przejedziesz”, „Dobrze posiedzieć przy Żubrze”, „Żubr czasem się stawia”, „Dwa Żubry i spokój”, „Żubr w trawie puszczy”. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w żadnej reklamie z tej kampanii nie podawane są cechy tego produktu i nikt nie pije tego trunku. Jedyną rzeczą pokazującą, iż są to reklamy komercyjne jest zestawienie, a następnie połączenie w świadomości odbiorcy znaku graficznego w postaci żubra z promowanym produktem.

Reklamy marki Żubr są jednymi z najchętniej oglądanych filmów promujących przez Polaków. Filmy z sympatycznym żubrem w roli głównej wywołują uśmiech na twarzy, nie nudzą i do dziś stanowią świetny przepis na wypromowanie produktu. Dzięki nim marka piwa Żubr zajmuje obecnie drugie miejsce na polskim rynku piwa i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek tego trunku wśród naszych rodaków.

Kiedy Kampania Piwowarska przejęła białostocki browar Dojlidy, marka Żubr stała się prawdziwym hitem. Dzięki niej nawet te osoby, które nie przepadają za tym złocistym trunkiem kojarzą zabawne reklamy z udziałem uroczych królów puszczy i ich dwuznaczne oraz zapadające w pamięć hasła, które funkcjonują również w mowie potocznej. Warto również wspomnieć o tym, że kampania „Żubr występuje w puszczy” otrzymała złotą statuetkę EFFIE za najlepszą kampanię długofalową 2006 roku.