Opcji na przeprowadzenie kampanii marketingowych jest wiele. Można wybrać tradycyjną kampanię reklamową lub zaryzykować nietypową formą. W ostatnim czasie modny staje się marketing narracyjny. Za pomocą tego narzędzia odbiorcy rozpoczynają dyskusje o danym produkcji lub usłudze.Staje się ona częścią codziennego życia, a to prowadzi do naturalnej sprzedaży i coraz większych zysków. Marka buduje się sama jak tylko machina pójdzie w ruch. Marketing narracji tworzy epickie historie, dzięki którym łatwo można zapamiętać określony produkt. A jego zakup staje się tylko kwestią czasu.
Odbiorcy bombardowani są tysiącem informacji na temat poszczególnych artykułów. Każdego dnia docierają do nich podobne komunikaty reklamowe. Niezwykle trudne zatem jest stworzenie kampanii, która wyjdzie poza określone schematy i zapadnie w pamięć potencjalnym klientom. Zjawisko tzw. ślepoty banerowej jest coraz powszechniejsze. Wynika to właśnie z natłoku reklam. Sposobem na zwrócenie uwagi może być tylko ciekawa historia, która jak film utkwi w pamięci odbiorców. Wyłącznie ciąg niezwykłych informacji, mających zalążek fabuły i bohaterów na dłużej skupi uwagę klienta. Intrygująca treść przekazu podświadomie wywoła chęć zakupy produkty, który występują w reklamowym filmie.
Kampanię opartą na marketingu narracyjnym warto przygotować w przypadku nowo powstałej firmy. Można też użyć tego narzędzia, wykorzystując opowieść o historii przedsiębiorstwa. W scenariuszu powinny znaleźć się informacje o początkach działalności, pomyśle na biznes i ideach firmy. Następnie należy poruszyć kwestie różnorodnej oferty. Produkty powinny być tu ważnym bohaterem, a ich wyróżniające się na tle konkurencji cechy, mocno uwypuklone. Wszystko musi mieć spójny i atrakcyjny charakter, odwołując się do kultowych trendów społecznych czy wydarzeń, zdobywając uznanie w oczach widzów.
Podsumowując, marketing narracyjny to stosunkowo nowa i niezwykle ciekawa forma marketingu. Wykorzystywany jest przy różnych kampaniach. Najskuteczniejszy jest natomiast w budowaniu wizerunku firmy czy nowej marki. Marketingiem narracyjnym można nazwać wszelkie działania reklamowe, przy których wykorzystuje się narracje. Przekaz serwowany jest w formie opowiadania, co pozwala stworzyć silniejszą więź z odbiorcami. Narracja sprawdza się także w przypadku specjalistów HR. Mogą oni w atrakcyjny oraz skuteczny sposób zarządzać zespołem pracowników i budować firmową społeczność. Marketing narracyjny to popularne narzędzie, ale nie zawsze mamy świadomość jego obecności ze względu na naturalność oraz różnorodność tej metody.