Któż z nas nie pamięta słynnego zdania „Pragnienie nie ma szans”. To jedno z lepiej rozpoznawalnych haseł reklamowych pochodzi z kultowej kampanii napoju Sprite, która była skierowana do młodzieży.
W kampanii reklamowej „Sprite – pragnienie nie ma szans” w rolach głównych występowali młodzi ludzie ukazywani w zwykłych, codziennych sytuacjach. Najsłynniejszymi reklamami tej kampanii były filmy zatytułowane: „Zgadnij, w której ręce jest nakrętka Sprite”, „Siedzisz w koszyku motocyklowym – pamiętaj o niebezpiecznych kontenerach”, „Chcesz potańczyć z dziewczyną? – uważaj na czyhających niedaleko „Misiaków””, „Kiedy robisz imprezę – uważaj na figlarne starsze sąsiadki.”. Charakterystyczne było również ostrzeżenie czytane na początku każdego ze spotu: „Wszystkie przedstawione sytuacje nie wydarzyły się naprawdę. Nie próbuj ich naśladować.”. Reklamy te zdobyły rzeszę fanów, głównie dzięki odważnym i kontrowersyjnym pomysłom. Wykorzystanie ich w kampanii „Pragnienie nie ma szans” stały się elementem lokalnej popkultury, a jej hasło weszło na stałe do potocznego języka młodych Polaków, dzięki czemu cała kampania Sprite zyskała miano kultowej.
Kampania „Sprite – Pragnienie nie ma szans” miała swoją światową premierę w 2005 roku. Pomysł całej kampanii oparto na prowokacyjnych 30-sekundowych scenkach, pokazujących jak Sprite realizuje ekstremalne pomysły, aby za wszelką cenę ugasić pragnienie. Każdy taki filmik charakteryzował się absurdalnym humorem sytuacyjnym oraz bezpośrednim nawiązaniem do buntowniczych zachowań młodzieży, przez co młode pokolenie Polaków mogło łatwiej identyfikować się z marką.
Hasło kampanii „Ja jestem Sprite, a ty jesteś Pragnienie” na dobre weszło do języka potocznego, nie tylko wśród nastolatków. Motyw przewodni filmików reklamowych pojawił się również w wielu parodiach ukazujących się w Internecie, przede wszystkim na YouTubie. W roku 2006 i 2007 kampanię „Pragnienie nie ma szans” prowadziła agencja Ogilvy, którą w kolejnych latach zastąpiła Publicis. Sukces odsłony tej kampanii spowodował kontynuowanie komunikacji w oparciu o tę samą strategię. Zainteresowanie widzów tą kampanią Sprite`a udało się utrzymać aż przez 3 lata.
Kultowa kampania „Pragnienie nie ma szans” jest bardzo trafnym przykładem marketingu młodzieżowego, który zrealizowano w naszym kraju. Zaskakujące spoty ze Spritem i pragnieniem w rolach głównych w dużej mierze przyczyniły się do wzrostu sprzedaży promowanego napoju, a także wysokiej rozpoznawalności marki. Największym sukcesem twórców tej kampanii było to, że jej hasło-„Ja jestem Sprite, a Ty jesteś pragnienie” weszło do mowy potocznej Polaków. Najważniejszą zaletą tego hasła była niemożność zastąpienia słowa „Sprite” czymś innym. Zwiększyło to internalizację marki, a także utożsamienia się z nią konsumenta. W przypadku każdej prowadzonej kampanii jest to bezcenne. Podniosło to wyniki badań wizerunkowych wśród konsumentów i nasiliło to sprzedaż napoju Sprite (aż o 16 %), który od tej pory stał się liderem w swoim segmencie.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j4SxLcNmk9M[/youtube]