Marketing sieciowy, czyli tzw. marketing wielopoziomowy MLM (z jęz. ang. Multi Level Marketing) polega na przekazywaniu produktu bądź usługi od producenta czy też usługodawcy do odbiorcy. Natomiast dołączone do tego rodzaju marketingu określenie „wielopoziomowy” odnosi się do systemu naliczania wynagrodzeń wypłacanych poszczególnym dystrybutorom (osobom, które są odpowiedzialne za dostarczenie produktu lub usługi do odbiorcy końcowego). Strategia firm działających właśnie na zasadzie marketingu sieciowego opiera się na dystrybucji produktu bądź usługi poza tradycyjną siecią sklepową.
Niestandardowa dystrybucja
Najistotniejszym ogniwem w działalności produkcyjnej jest dystrybucja, czyli wszystkie czynności wykonywane w związku z tym, aby dany produkt trafił z rąk producenta do nabywcy. Klasyczna dystrybucja polega na tworzeniu sieci pośredników oraz sporych inwestycji w reklamę produktu. W firmach stosujących MLM droga do odbiorcy końcowego jest znacznie krótsza. Zasada niestandardowej dystrybucji w ramach marketingu sieciowego opiera się na tym, iż dany produkt wędruje od producenta poprzez dystrybutora aż do klienta.
Stosując MLM, dana firma nie musi inwestować w drogie kampanie reklamowe, promocję sprzedaży czy tradycyjny marketing, lecz przeznacza zaoszczędzone sumy na wynagradzanie swoich pracowników i na podnoszenie jakości produktu.
W przedsiębiorstwach marketingu sieciowego nie ma również kadry kierowniczej, zarządzającej sprzedażą. Każdy dystrybutor danego przedsiębiorstwa posiada jednakowe prawa i możliwości. Działa on w ramach umowy podpisanej z daną firmą, mogąc składać zamówienia na produkty dostarczane bezpośrednio od producenta. W MLM to sieć dystrybutorów jest odpowiedzialna za proces dostarczania produktu lub usługi do klienta. Głównym motorem sprzedaży jest tu ustna rekomendacja produktu bądź usługi.
Lider sieci
Jedną z najważniejszych ról w marketingu sieciowym pełnią tzw. liderzy sieci, cechujący się zaangażowaniem i odpowiednio wykonywaną pracą. Dzięki nim budowana jest duża grupa dystrybutorów, która później przekłada się na wysoki poziom obrotów produktów w danej firmie. Lider odpowiedzialny za zbudowanie sporej sieci dystrybucji o stabilnym poziomie i regularnych obrotach uzyskuje tzw. „dochód pasywny” (co miesiąc otrzymuje on dochody wiążące się z wielkością obrotu wygenerowanego przez własną grupę).
Marketing, którego nie widać
Marketing wielopoziomowy to biznes, którego nie widać, gdyż opiera się on na zasadzie ustnej rekomendacji produktu. Rzadko kto zna definicję MLM, choć wielu z nas korzysta z tego rodzaju marketingu. Dzięki niemu można:
- kupować produkty w cenach hurtowych (zamawiać je wprost od producenta na podstawie umowy dystrybutorskiej),
- dzielić się produktami z osobami z otoczenia (zbierać zamówienia, a następnie dostarczać je swoim klientom i dzięki temu zasilać domowy budżet),
- budować własną strukturę dystrybutorów i uzyskiwać stały dochód uzależniony od poziomu zamówień na dane produkty (zajmują się tym tzw. liderzy sieci)
Największymi firmami w Polsce wykorzystującymi marketing sieciowy są: Oriflame, Avon, FM Group, Herbalife, Amway.