SEM (Search Engine Marketing) określa wszelkie działania marketingowe związane z wyszukiwarkami internetowymi, mające na celu zwiększenie widoczności witryny i uzyskanie przez nią jak najlepszych rezultatów zarówno w bezpłatnych, jak i płatnych wynikach wyszukiwania.
SEM zazwyczaj jest określane wzorem SEM = PPC + SEO, co oznacza, że w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów w wynikach wyszukiwania stosuje się zarówno płatne linki sponsorowane Google Ads (Pay Per Click), jak i tradycyjne pozycjonowanie i optymalizacja stron www (Search Engine Optimization). Lepsza widoczność strony www podążą w parze ze wzrostem liczby kliknięć w linki przekierowujące do serwisu, co wpływa na zwiększenie liczby użytkowników w serwisie. SEM swoją definicją idealnie ukazuje współdziałanie SEO i PPC, które jest niezbędne do prowadzenia skutecznych działań w wyszukiwarkach.
A tymczasem SEM jest często mylnie utożsamiane albo z samym SEO albo z samymi kampaniami PPC, które jedynie wspólnie tworzą całość marketingu w wyszukiwarkach internetowych.
Czym jest SEO i PPC?
SEO, czyli optymalizacja strony www pod kątem wyszukiwarek internetowych, to długookresowy proces, prowadzący do osiągnięcia przez stronę www jak najlepszych rezultatów w wynikach organicznych w wyszukiwarkach w dłuższej perspektywie, a tym samym do zwiększenia widoczności witryny. Ruch pozyskany w ten sposób jest darmowy, a dzięki temu SEO jest wynikiem działań algorytmu, efekty utrzymują się przez długi czas.
Z kolei PPC to model opłat za reklamę (tzw. wyniki płatne) w wyszukiwarkach i sieciach reklamowych Google Ads w postaci linków sponsorowanych. Płaci się za nie dopiero w momencie, w którym użytkownik kliknie w reklamę. Dzięki temu można łatwo zarządzać budżetem. Takie działania sprawdzają się w przypadku przeprowadzania jednorazowych akcji promocyjnych czy kampanii okolicznościowych.
Co ciekawe, użytkownicy traktują wyniki Google Ads jako reklamę, zaś wyników SEO już nie.
Zalety SEM
Do najważniejszych zalet SEM należą:
• możliwość targetowania – SEM celuje w określone słowa i frazy kluczowe, wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarki, co sprzyja lepszemu dotarciu do osób poszukujących danego produktu lub usługi,
• niska cena: w stosunku do innych źródeł reklamy SEM jest tanie i nie wymaga dużych budżetów. Ostateczny koszt uzależniony jest jednak od skuteczności prowadzonych działań,
• efektywność – działania SEM zapewniają korzystniejszy stosunek efektów do poniesionych wydatków niż tradycyjne działania marketingowe,
• akceptacja reklamy – reklama w wyszukiwarkach spotyka się z akceptacją przez użytkowników, ze względu na jej wyświetlanie w momencie, gdy użytkownik poszukuje informacji właśnie o danej usłudze bądź produkcie.
• szybkie korzyści – dzięki SEM można sterować intensywnością i formą działań marketingowych, by osiągnąć jak największą skuteczność i osiągnąć planowane korzyści, zarówno w krótkim, jak i w dłuższym okresie.
Reasumując – to właśnie wykorzystanie obu narzędzi, SEO i PPC, finalnie wpływa na efektywność marketingu w wyszukiwarkach internetowych, który powinien się przyczynić głównie do zwiększenia konwersji w witrynie.