Blog firmowy – platforma komunikacji z klientami

Blog firmowy wzacnia więź z klientami

Blog firmowy jest sposobem na budowanie wizerunku przedsiębiorstwa i dbanie o relacje z klientem. To medium opiniotwórcze przyczyniające się do promocji i reklamy. Blog może być włączony w część strategii marketingowej firmy. Współczesny „rynek blogowy” bardzo mocno się rozwija i stanowi popularne narzędzie mediów społecznościowych.

Podejmując decyzję o prowadzeniu bloga przez firmę, priorytetowym jest ustalenie celu „blogowania”, a także contentu, czyli treści publikowanych w ramach bloga. Przy czym należy pamiętać, że content marketing powinien stanowić dialog z klientem, a nie być wyłącznie monologiem. Blog może prezentować wiele interesujących informacji na temat firmy, ale w ciekawej formie (np. rozrywki, newsów, edukacji). Nie powinien jednak wprost zachęcać do dokonania zakupu/usługi.

Czy blog firmowy to dobra inwestycja?

Zdecydowanie tak. Istotne jest jednak przypisanie do tego zadania konkretnych pracowników. System zamieszczania spontanicznych wpisów przez wszystkich (czyli przez nikogo), raczej się nie sprawdza. Jeśli blog ma być profesjonalny, warto pamiętać o odpowiednim rozłożeniu zasobów w firmie. Spośród wszystkich pracowników trzeba wybrać tych, którzy posiadają łatwość formułowania myśli, a przede wszystkim porządkowania ich w ciekawe wiadomości. Ważne jest, aby informacje na blogu nie pojawiały się anonimowo. Zamieszczenie pod „newsem” imienia i nazwiska autora w znacznym stopniu determinują jakość umieszczanych wpisów. Grupa pracowników (bądź pracownik) odpowiedzialnych za prowadzenie bloga powinna działać w oparciu o ustalone i zatwierdzone przez firmę zasady. Ważne, aby omówić z zarządem przedsiębiorstwa, jakie wiadomości z „życia firmy” stanowią temat tabu, a które wpływają na jego efektywną promocję.

Blog firmowy powinien wpisywać się w założenia i wizerunek marki nie tylko merytorycznie, lecz również wizualnie. Warto zadbać o to, aby szata graficzna nawiązywała do głównego nurtu firmy i kompilowała się ze stroną internetową przedsiębiorstwa. Sposób czy forma przekazu wiadomości powinny „wypływać” ze strategii marketingowych oraz być dopasowane do potencjalnych odbiorców. Blog może być prowadzony na gotowym szablonie lub może być spersonalizowany.

Blog wzmacnia kontakt z klientem

Dodatkowo należy pamiętać, że dobry blog firmowy nawiązuje kontakt z czytelnikiem. Dlatego też uwaga osób odpowiedzialnych za jego prowadzenie powinna być zwrócona na każdy zamieszczony wpis. Nie należy pomijać czy usuwać negatywnych komentarzy, ponieważ czytelnicy mogliby poczuć się urażeni. W celu uniknięcia pejoratywnych wpisów należy dołożyć wszelkich starań, aby publikowane treści były wartościowe.

Warto pamiętać, że ważna jest systematyczność umieszczanych wpisów. Ciągłość i terminowość zamieszczanych treści wskazuje na aktywne funkcjonowanie i rozwój firmy. Warto zadbać o to, aby aktualizacje pojawiały się kilka razy w tygodniu.

Blog firmowy oprócz promocji firmy spełnia również inne funkcje:

  • przede wszystkim prowadzenie go pozwala wzmocnić pozycję w wyszukiwarkach internetowych,
  • dodatkowo sprzyja sprzedaży,
  • zwiększa konwersję,
  • pomaga w budowaniu roli eksperta w swojej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.