Ciekawe kampanie reklamowe z 2016 r.

Joanna wagner (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Poniżej przedstawiamy kilka kampanii reklamowych z 2016 r., które naszym zdaniem były warte uwagi bądź w jakiś sposób dały się zapamiętać.

Jedną z ciekawszych reklam mijającego roku może pochwalić się serwis Allegro.pl. Jego bożonarodzeniowa kampania reklamowa pod hasłem „Czego szukasz w święta? | Angielski” opowiadała historię starszego mężczyzny, który zaczął uczyć się języka angielskiego, a potem wyjechał za granicę, aby poznać swoją wnuczkę i odwiedzić dzieci. Kampania Allegro od początku obrała podejście dość przełomowe na naszym rynku reklamowym, koncentrujące się na pokazywaniu, jak funkcjonuje dany produkt w życiu użytkownika, nie zaś na nim samym. Brak jest tu dosłowności. Dominują subtelne odniesienia, które kojarzą się z wyżej wymienionym serwisem. Reżyserem tego spotu jest Jesper Ericstam, który był również odpowiedzialny za spory sukces poprzedniego spotu serwisu Allegro pod hasłem „Czego szukasz”. Szweda za jego pracę nagrodzono niedawno srebrem w konkursie Epica Awards. Za realizację działań promocyjnych odpowiadały agencje Bardzo, dom produkcyjny CutCut oraz Universal McCann. Kampania ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez m.in. internautów, zagraniczne media i wielu ekspertów.

Jak wiadomo, seks się sprzedaje, co też od wielu lat wykorzystuje marka Calvin Klein. Warto sobie przypomnieć choćby kampanię dżinsów z 1981 r., w której wzięła udział młodziutka Brooke Shields. Wiosną 2016 r. marka rozpoczęła nową, znów kontrowersyjną kampanię reklamową zatytułowaną „I _____ in #mycalvins” („Ja _____ w #moichcalvinach”). Modelki, aktorki oraz artystki pokroju Kendall Jenner, Klary Kristin, Abbey Lee i Saskii de Brauw w roznegliżowanej sesji sfotografował Harley Weir. Na każdej fotografii reklamującej bieliznę domu mody CK znajdowało się puste miejsce w haśle reklamowym, które wypełnił prowokujący czasownik (np.„jem”, „wyciskam”, „pokazuję”).

Nietuzinkową kampanię reklamową pokazała również w tym roku marka H&M. W kampanii nazwanej „#Ladylike” marka zerwała zarówno z tradycyjnym pojęciem bycia damą, jak i wyidealizowanym obrazem kobiecego ciała. W spocie H&M wystąpiły m.in.: 73-letnia modelka i aktorka Lauren Hutton, bokserka Fatima Pinto, transpłciowa modelka Hari Nef i Adwoa Aboah – pochodząca z Wielkiej Brytanii modelka z charakterystyczną, usianą piegami twarzą.

Polski rynek reklamowy również wyróżnił się sympatyczną kampanią romantycznej miłości zatytułowaną „Białe po mamie i zdrowe po byku”. SM Mlekpol z Grajewa dzięki współpracy z Leo Burnettem, duetem reżyserskim Jakubowska/Gronowski oraz Filmem Reaktor podbił serca wielu Polaków 30-sekundowymi spotami reklamującymi znane od wielu lat mleko Łaciate.

Podobnie kampania marki Nju Mobile z tego roku zatytułowana „Only Nju” wywołuje uśmiech już na samo wspomnienie wykorzystanego w niej motywu znanego utworu zespołu The Platters. Przygotowała ją agencja Ogilvy & Mather. Kampania ta wprowadziła bohaterów, którzy za pomocą zabawnych dialogów zdradzają, czego nie mogą znieść w korzystaniu z innych sieci komórkowych – w przeciwieństwie do Nju Mobile (np. „Tylko Nju znosi Abonament”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.