Czy ulotki reklamowe są skuteczne?

Startoucher/bigstockphoto.com

Startoucher/bigstockphoto.com

Dziś reklama uderza nas z niemal każdej strony: dostajemy ją na smartfona, wyskakuje nam w internecie, widzimy w telewizji, słyszymy w radio i przechodzimy obok niej w drodze do pracy. Co jednak z tradycyjnymi formami reklamy, takimi jak ulotki? Czy tego rodzaju promocja usług, produktów wciąż jest skuteczna i czy opłaca się w ogóle reklamować w ten sposób?

Adresatami ulotek są w dużej mierze ludzie o niższym statusie zawodowym oraz osoby starsze. Dzieje się tak dlatego, gdyż te dwie grupy społeczne nie zawsze mają dostęp do internetu – obecnie głównego źródła reklamy. Warto jednak kierować nasze broszurki reklamowe do szerszego grona odbiorców, aby rozszerzyć krąg naszych klientów.

Kiedy warto zainwestować w ulotki?

Przede wszystkim wtedy, gdy planowane jest wielkie otwarcie naszego biznesu. Nie ma wówczas lepszej formy promocji swoich usług i produktów. Pamiętajmy bowiem o tym, że aby zostać zauważonym w sieci, potrzeba dużo czasu. Kiedy dopiero zaczynamy własny biznes, najlepiej jest wyjść z tą informacją do ludzi, zaś oferowane usługi czy produkty przedstawić w sposób bezpośredni, czyli za pomocą ulotki.

Jak można podnieść skuteczność tej formy reklamy?

Akcję promocyjną z ulotkami należy przeprowadzić w bliskim sąsiedztwie siedziby firmy, której usługi są reklamowane. Następnie, w zależności od preferencyjnej grupy odbiorców (czy ulotki mają być skierowane do osób młodych, starych, matek z dziećmi itp.), dostarcza się ulotki w wyznaczone miejsce, gdzie najczęściej można spotkać potencjalnych odbiorców danych usług i produktów.

Warto również dołączać do ulotek np. bon promocyjny, który świetnie sprawdza się w papierowej formie reklamy. Wówczas będziemy mieli pewność, że trafi ona do osoby, która na pewno będzie zainteresowana skorzystaniem z danej usługi czy kupnem danego produktu.

Usługi, które dobrze promują się za pomocą ulotek, to:

  • wszelkiego rodzaju usługi gastronomiczne,
  • fryzjerstwo,
  • różnego rodzaju ubezpieczenia,
  • usługi handlowe,
  • lokale gastronomiczne, np. pizzeria (wówczas można umieścić na ulotce całe menu wraz z cenami).

Ulotka to jedna z nielicznym form reklamy, które dostarczane są bezpośrednio do rąk odbiorcy. Jej skuteczność zależy od tego (podobnie jak w przypadku każdej innej formy promocji), czy została przygotowana w sposób przemyślany i rzetelny, z wykorzystaniem wszystkich technik perswazyjnych, a także zgodnie z najnowszymi trendami. Dobrze, aby znajdowały się na niej usługi skierowane do szerokiego grona odbiorców, była ona rozdawana w przemyślanym miejscu, dla odpowiednio dobranego odbiorcy, a także zawierała bony promocyjne czy kupony rabatowe.

Warto zatem sięgać po ten rodzaj reklamy, gdyż jest on tani, pozwala na przekazanie większej ilości treści niż np. w przypadku dużych reklam zewnętrznych, szybko się ją wykonuje i dostosowuje do aktualnej oferty czy wydarzeń. Potencjalny klient zawsze może do niej wrócić, ze względu na jej niewielką, papierową formę, dzięki czemu nasza reklama będzie „żyła” dłużej. Ponadto statystyki wyraźnie wskazują na to, iż pomimo zalewu mediów cyfrowych, tego rodzaju klasyczna, papierowa forma ulotki pozostaje atrakcyjną, rozpoznawalną oraz nadal przynoszącą efekt formą reklamy i to już od kilkunastu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.