E-zakupy w Polsce – wnioski z raportu

kotist/bigstockphoto.com

Coraz łatwiejszy dostęp do e-handlu zmienił doświadczenia zakupowe konsumentów. Klienci stali się bardziej wymagający. Przed właścicielami internetowych biznesów już wkrótce pojawi się nowe wyzwanie: jak zbudować lojalność odbiorców swoich usług. Jest o co walczyć: w 2019 roku Polacy zrobią w sieci zakupy na sumę 50 mld złotych.

Firmy sięgają po nieznane przedtem metody umacniania swej pozycji na rynku. Rośnie popularność outsourcingu logistyki w e-commerce.

Z badania opracowanego przez Mastercard wynika, iż coraz powszechniejsze stają się zakupy na smartfonie – szczególnie przed świętami. 68% zapytanych uznało, że zdarza im się robić zakupy w ten sposób co najmniej okazjonalnie. Natomiast już ponad co dziesiąty (13%) badany deklaruje, że robi internetowe zakupy wyłącznie na smartfonie. Rynek zmieniają też coraz mocniej doceniane przez konsumentów płatności typu „one-click”. Możemy dzięki nim płacić online bez konieczności wpisywania danych do logowania do banku ani długich kodów liczbowych. Pozwalają na to portfele cyfrowe, takie jak Masterpass. Kolejną najczęściej wymienianą zaletą handlu internetowego jest prostsza nawigacja (24%).

Smartfon stał się centrum dowodzenia naszym codziennym życiem. Za jego pośrednictwem kupujemy najczęściej: ubrania i akcesoria (54%), przedmioty związane z kulturą – książki, bilety (44%), elektronikę (43%). Posiadaczom smartfonów zdarza się w ten sposób płacić za bilety komunikacji miejskiej (34%) oraz za parkingi (20%).

Sektor e-commerce wciąż dynamicznie się rozwija. Na rynku pojawiają się nowi gracze, ale zasłużone marki w sieci radzą sobie równie dobrze. W odróżnieniu od większości startupów dysponują też większym budżetem na eksperymentowanie.

Technologiczny postęp sprawia też, że wiele dotąd ściśle pozawirtualnych branż zaczyna działać online. Internetowe konsultacje lekarskie mają niebawem usprawnić działanie wielu placówek medycznych, oferując szybki, łatwy kontakt ze specjalistą.

Podział na klientów internetowych i tradycyjnych coraz bardziej się rozmywa. Tradycyjne sieci handlowe będą coraz głębiej wchodziły w e-commerce, podczas gdy e-sklepy spróbują swych sił w realu.
Ważnym wyzwaniem dla tych ostatnich jest rosnąca potrzeba personalizacji komunikatów na linii sklep – konsument. Problem ten widać wyraźnie w systemach poleceń produktów. Trafność takich podpowiedzi zazwyczaj jest bardzo niska. Implementacja algorytmów AI pozwoli rozwiązać wspomniany problem.

Rozwój e-handlu dla wielu detalistów okazał się błogosławieństwem. Niemniej badanie Mastercard, obejmujące ponad 300 europejskich sprzedawców online, wskazuje, że 75% z nich nie jest świadomych nowych standardów bezpieczeństwa dotyczących płatności, które wejdą w życie w przyszłym roku. Wprowadzenie nowego, usprawniającego płatności elektroniczne standardu EMV 3-D Secure pozwoli na silne uwierzytelnienie klienta (ang. strong customer authentication —SCA), z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak biometria.

W zeszłym roku w życie wszedł zakaz geoblokowania. E-sklepy nie mogą odtąd bez uzasadnienia różnicować klientów ze względu na kraj ich zamieszkania, czyli np. odmawiać sprzedaży towaru bądź
zawyżać jego cen. O zakazie takich praktyk zdecydował Parlament Europejski.

W Polsce pojawiły się nieznane przedtem obyczaje konsumpcyjne, np. czarny piątek. Z roku na rok listopadowe szaleństwo zakupowe w naszym kraju rośnie. Średnia wartość koszyka zakupów dokonywanych w tym roku podczas czarnego piątku wyniosła ponad 190 zł.

Aby sprzedawać w internecie, trzeba oczywiście zadbać o promocję. Reklama e-commerce, czyli towarzysząca wynikom wyszukiwania jest już powszechna w Chinach, ale dopiero zaczyna rozwijać się na całym świecie. Do podziału jest niebagatelna suma: 100 mld USD. Platformy e-commerce mają ogromny potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.