Jak promować markę na Instagramie?

Instagram jako narzedzie marketingowe

Instagram jest fotograficznym serwisem społecznościowym hostingu zdjęć, połączonym z aplikacją o tej samej nazwie, który powstał w 2010 r. W Polsce używa go już 1,5 miliona osób (na świecie ponad 10 razy więcej). Aby zaistnieć na Instagramie, wystarczy tylko zrobić zdjęcie, dodać filtr, opisać je, udostępnić i czekać na polubienia oraz nowych followersów. Swoje profile mają tu gwiazdy, osoby prywatne, a także znane marki i przedsiębiorstwa. Coraz częściej zauważa się ogromny potencjał marketingowy tego serwisu.

Jak zatem można dobrze wypromować swoją markę na Instagramie?

Instagram już od paru lat służy jako narzędzie promocji marek, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Jak każdy serwis społecznościowy, także Instagram jest miejscem ekspansji marki, a także prowadzenia dialogu z klientem. Jednak wyróżnikiem Instagramu jest to, że bohaterem pierwszoplanowym jest tu zawsze produkt. Głównym nośnikiem informacji na tym serwisie jest efektowne, budujące pozytywne emocje i chęć zakupu zdjęcie. O popularności Instagramu przesądziły: efektywność, krótka forma i skoncentrowanie na prezentowanym produkcie.

Przy planowaniu kampanii z użyciem tego rodzaju kanału nie można tworzyć doraźnego narzędzia na potrzeby wyłącznie pojedynczego konkursu, ale opracować przemyślaną strategię, w której bazą będzie spójna komunikacja w social media (Twitter, Facebook, Google+) oraz publikowanie oryginalnych zdjęć i filmów, których internauci nie znajdą nigdzie indziej. Działań na Instagramie nie wolno zostawiać samym sobie, tylko promować je przy pomocy dostępnych narzędzi, takich jak unikalne hashtagi, a także konkursy, gry i informacje o promocjach, które będą wspierać komunikację marketingową.

Pamiętajmy, że przez swoją zależność od urządzeń mobilnych tego rodzaju kampania reklamowa powinna być adresowana do osób w wieku 18-35, które są aktywne w mediach społecznościowych i korzystają z nowych technologii.

Przykładami znakomitych kampanii reklamowych prowadzonych na Instagramie są:

 • marka Oreo i spór na temat wyższości kremu nad ciastkiem, czy tagowanie zdjęć z przerabianiem ciastek albo nadzienia w rzeźby,
 • firma Ford i jego akcja związana z high-tech w samochodzie,
 • marka butów Aldo i jej połączenie akcji ambientowej z publikacjami zdjęć na Instagramie (stare buty wymieniano na nowe),
 • Lubella – np. konkurs na najlepsze zdjęcie makaronu,
 • Plus i jego trzy konkursy oparte na stosowaniu hashtagów, np. #plusnastoku czy #gramwzielone.

Patrząc na efekty powyższych kampanii, można śmiało stwierdzić, że przyszłość należy do Instagramu. Serwis ten stał się bowiem skutecznym narzędziem marketingu przede wszystkim dla branży gastronomicznej, restauracyjnej, motoryzacyjnej, turystycznej i odzieżowej. Jeśli chcemy, aby promocja naszej firmy cechowała się bardzo dobrymi wyniki, jeśli chodzi o zasięg oraz zapamiętywaniem treści reklamy i rozpoznawalnością nowo wprowadzonego produktu, to jak najszybciej wykorzystajmy Instagram jako narzędzie do promowania marki.

2 Comments

 1. Tomek

  Czytając artykuł dowiedziałem się raczej czym jest sam Instagram, niżeli „Jak promować markę na Instagramie?”. Aczkolwiek przykłady kampanii reklamowych są pomocy, a o marce butów Aldo to już w ogóle nie słyszałem! 😉

 2. Jacek

  jasne że internet jest najpowszechniejszą formą reklamy teraz, natomiast nie dajmy się zwariować duże firmy wychodzą z internetu i uważam to za świetny pomysł np hostessy, widzimy duże efekty bezpośredniego kontaktu z potencjalnym klientem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.