Jak wyróżnić markę z tłumu?

Promocja marki

Jednym z istotnych (jeśli nie najistotniejszym) elementów prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej są klienci. Pomijając kwestie opłacalności zarządzanego biznesu, bez odbiorców proponowanych usług jej istnienie właściwie nie miałoby sensu. W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna, a bierne czekanie na „poznanie się” na nowej marce z pewnością nie przyniesie wyczekiwanych rezultatów. Jak mawiają: „reklama dźwignią handlu”, toteż warto poświęcić czas i pieniądze na prowadzenie efektywnych działań marketingowych. Jak robić to skutecznie?

Najważniejsze w planowaniu jakiejkolwiek kampanii promującej markę jest określenie celu, jaki chcesz osiągnąć. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, pozyskać jak największą liczbę zadowolonych klientów, zwiększyć sprzedaż oferowanych towarów bądź świadczonych usług oraz wywołać pozytywne (pożądane przez nas) skojarzenia z marką, w pierwszej kolejności należy rzetelnie przygotować ofertę. Niezależnie od tego, czy będzie ona dotyczyła sprzedaży jednego produktu (usługi) czy działalności całej firmy, zdecydowanie powinna uwzględniać charakter i zapotrzebowanie rynku, na którym chcesz działać. Wśród wielu podobnych firm, oferta naszej powinna wyróżniać się innowacyjnością i oryginalnym pomysłem.

Równoległym do opracowywania oferty krokiem powinno być stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej firmy, na którą składają się między innymi:

 • logo,
 • firmowe barwy,
 • prospekty (ulotki, plakaty) informacyjne,
 • wizytówki,
 • banery reklamowe,
 • powiązana graficznie z pozostałymi elementami strona internetowa,
 • papier firmowy,
 • napis na samochodzie służbowym,
 • firmowe gadżety i tym podobne.

Decydując się na konkretne formy promocji, warto zadbać o ich jakość, na przykład poprzez zlecenie ich wykonania profesjonalistom. Z pewnością, oryginalnie zaprojektowana i dobrze wykonana wizualizacja będzie wyróżniała  markę na tle innych, jednocześnie wskazując na jej wysoki poziom. Dodatkowo, promowanie jasnego i łatwego do zapamiętania przekazu, odpowiadającego charakterowi prowadzonej działalności, skutecznie wpłynie na zapamiętanie marki przez potencjalnych klientów.

Ponadto, w celu zwiększenia atrakcyjności oferty, niezwykle istotny jest właściwy dobór formy reklamy. Przede wszystkim, w celu zwiększenia jej efektywności powinna być ona dobrana w oparciu o przeprowadzone wcześniej badanie rynku i odpowiadać potrzebom docelowej grupy klientów. W zależności od zapotrzebowania i przeznaczonego na ten cel budżetu, możemy skorzystać z jednej (lub więcej) formy przekazu reklamowego:

 • z reklamy telewizyjnej, prasowej lub radiowej,
 • szeroko pojętego marketingu internetowego (strona www, media społecznościowe, pozycjonowanie),
 • wysoce skutecznego marketingu szeptanego, polegającego na bezpośrednim poleceniu firmy, na przykład przez zadowolonych klientów,
 • a także z tak zwanej reklamy zewnętrznej (billboardy, reklamy wielkopowierzchniowe, tablice reklamowe).

Niezależnie jednak od dokonanego wyboru, skuteczny przekaz reklamowy powinien przykuwać uwagę, wzbudzać zainteresowanie produktem lub usługą oraz wywoływać chęć i faktyczne skorzystanie z naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.