Jaką rolę grają slogany reklamowe?

Jaką rolę grają slogany reklamowe?

fot. NorthPoleStock/bigstockphoto.com

Slogan to pewnego rodzaju wyróżnik firmy, który towarzyszy mu przez lata. Niegdyś sloganami posługiwano się na polu bitwy, aby wywrzeć odpowiednie wrażenie i wyróżnić się na tle innych. Dziś jest podobnie – biznes to również walka o przetrwanie, choć walczy się nie na topory, lecz na pieniądze.

Dobry slogan powinien przede wszystkim łatwo dawać się zapamiętywać, czasami stając się nawet przy tym kultowym. Musi być on spójny z nazwą przedsiębiorstwa, uzupełniać ją. Zawierać tylko znane pojęcia i zwroty, cechować się prostotą, oryginalnością i składać się z najwyżej 6-7 słów. Musi on także podkreślać to, czego nie posiada jego konkurencja na rynku, wskazywać na korzyść, wynikającą z zakupu produktu, który promuje i jego stosowania stosowania, a także przekazywać najistotniejsze wartości, wyróżniki, idee marki.

Slogany firmowe stanowią krótkie przekazy w formie motta, dewizy, ogólnej obietnicy, które mają przekazać filozofię przedsiębiorstw. Jakie mają znaczenie oraz cel w promocji marki?

Przede wszystkim są elementami identyfikacji werbalnej, wpływając na budowę wizerunku danej firmy. Odzwierciedlają też indywidualność marki, wyrażają jej misję i wizje, pasując do jej strategii. Slogany firmowe zwykle szybko się nie zmieniają, gdyż odpowiednio dobrane oraz poparte rzeczywistymi działaniami firmy, mogą być skutecznym narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej.

Obok sloganu firmowego, czyli krótkiego komunikatu językowego, którego treść wynika z misji, strategii firmy występuje również hasło reklamowe, czyli podkreślający cechy danych produktów oraz zwracający na nie uwagę klientów perswazyjny zwrot wzmacniający idee marki. Hasło reklamowe stanowi najłatwiejszą i najbardziej efektywną formę rewitalizacji, repozycjonowania wizerunku marki. Ponadto wyraża ono jej idee, wskazuje motyw zakupowy.

Slogany, hasła reklamowe mają za zadanie przyciągnąć do firmy jak największą liczbę klientów i jednocześnie zapewnić ich o korzyściach, jakości wybranego produktu. Dopasowuje się je do potrzeb grup docelowych tak, aby odwoływały się do emocji i ułatwiały zapamiętanie przez stosowanie rymów, dowcipu, wieloznaczności czy też stopniowego odkrywania właściwych haseł. Przy ich tworzeniu należy unikać pretensjonalności, oklepanych frazesów, nierzetelności i braku konkretów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.