Koncepcja marketingowa stanowi obecnie jeden z najważniejszych elementów strategii rozwoju każdej marki (firmy). Wraz z postępem technologicznym, formy marketingu ewoluowały, począwszy od tak zwanego marketingu biernego, sprowadzającego się na przykład do stosowania rabatów lub sezonowych wyprzedaży produktów, przez marketing dynamiczny (profesjonalny i agresywny), po marketing globalny, umożliwiający wypromowanie marki, produktu bądź usługi właściwie na całym świecie.
Znaczącym elementem marketingu globalnego jest marketing internetowy, wykorzystujący stale rozwijające się zasoby sieci do promowania i pozyskiwania klientów. Jednym z jego narzędzi (rodzajów), stanowiącym odpowiedź na rosnące wymagania konsumentów, jest content marketing, czyli marketing treści. Będąc w opozycji do jednostronnych przekazów reklamowych, sprowadza się on do budowania długotrwałych, obustronnych relacji z odbiorcami, poprzez publikowanie i rozpowszechnianie unikalnych i atrakcyjnych – przydatnych pod względem informacyjnym, edukacyjnym lub rozrywkowym – treści (contentu). Są to wszelkiego rodzaju wartościowe z punktu widzenia potencjalnego klienta informacje, rozpowszechniane przez Internet (strony www, media społecznościowe, blogi specjalistyczne, internetowe kanały video itp.), w formie artykułów, seminariów online (webinariów), infografik, przekazów multimedialnych i innych. Przekazywane komunikaty cechuje niepowtarzalność, wiarygodność, rzetelność, wysoka wartość merytoryczna (wymiar ekspercki), możliwość ponownego wykorzystania (praktyczność) oraz powszechność – możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców.
Ze względu na uniwersalny charakter, content marketing zyskuje na popularności. Poprzez wysoką jakość publikowanych treści, pozwala na pozyskanie i utrzymanie zainteresowania oraz zdobycie zaufania klientów, nieprzychylnych tradycyjnym formom reklamy. Przyciągając odbiorców, angażuje ich w proces rozpowszechniania informacji (komentowanie, udostępnianie), kształtuje opinie i postawy względem promowanej marki, produktu bądź usługi, wpływając ostatecznie na ich proces decyzyjny. Wykorzystując aktywność określonej grupy odbiorców, pozwala również na budowanie dokładnie sprecyzowanego wizerunku marki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów prowadzonej kampanii.
Ponadto, działania prowadzone w ramach marketingu treści pozwalają na zwiększenie liczby odwiedzin na stronie, zwiększenie liczby leadów (osób pozostawiających na stronie swoje dane kontaktowe), zwiększenie zasięgu i wzmocnienie przekazu reklamowego, otrzymywanie informacji zwrotnych od odbiorców publikowanych treści, a także zbudowanie cennej bazy danych (np. poprzez możliwość subskrybowania newslettera).
Content marketing ma również istotne znaczenie dla optymalizacji promowanej strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) – publikowanie i rozpowszechnianie (pierwotnie przez nadawców, następnie przez odbiorców) treści umożliwia budowanie wartościowych linków, wzmacniających pozycję strony w indeksie wyszukiwania.