Kampania Empiku zbyt kontrowersyjna

Cezary Pazura z kampanii Empiku

Jedną z budzących największe kontrowersje kampanii reklamowych w Polsce, przeprowadzonych pod koniec 2014 roku, była świąteczna kampania sieci Empik, pod hasłem „Empik każdego inspiruje inaczej”. Opracowana przez Agencję Reklamową Change Integrated i wyprodukowana przez firmę Play Production kampania była kontynuacją jesiennej akcji reklamowej, w której brali udział aktor Cezary Pazura oraz wokalista Dawid Kwiatkowski. W świątecznych spotach reklamowych oprócz wymienionych wystąpili również satyryczka Maria Czubaszek i frontman zespołu Behemoth Adam „Nergal” Darski.

Założeniem twórców kampanii było zaproszenie znanych (konkretnych) osób związanych z szeroko rozumianą kulturą i opowiedzenie przez nich o ich świątecznych inspiracjach produktami dostępnymi w sklepach Empik. Poprzez połączenie tak zwanego komunikatu produktowego z komunikatem wizerunkowym, miał zostać wzmocniony wizerunek firmy, jako miejsca stanowiącego bogate źródło pomysłów, oferującego szeroki wybór „produktów kultury” – zaangażowanie osób o różnym dorobku artystycznym i jednocześnie odmiennym potencjale twórczym miało na celu podkreślenie bogatej i równie różnorodnej oferty salonu.

Kampania obejmowała emisję w radio, telewizji oraz w kinach krótkich, piętnasto- lub trzydziestosekundowych spotów reklamowych, w których bohaterowie mówili, w jaki sposób inspiruje ich oferta salonów Empik, rozmieszczenie we wszystkich sklepach tak zwanych plakatów generycznych, przedstawiających wyłącznie hasła reklamowe oraz reklamę outdoorową.

Pierwsze spoty z „Nergalem” zostały wyemitowane już w listopadzie ubiegłego roku. Niemal natychmiast reklama została określona jako kontrowersyjna. Koncepcja przedstawiania propozycji prezentów świątecznych zarówno przez Marię Czubaszek, jak i przez Adama Darskiego spotkała się z oburzeniem części środowiska opiniotwórczego, a także znacznej grupy klientów sieci Empik. Na jednym z popularnych portali społecznościowych założony został profil pod tytułem „Świątecznych zakupów nie robię w Empiku”, który w krótkim czasie zyskał dużą rzeszę fanów. Na wniosek salonu – z powodu publikowania obraźliwych i wprowadzających w błąd treści, profil został usunięty przez administratorów portalu. Do bojkotowania sieci namawiał między innymi Wojciech Cejrowski.

Być może na skutek tak żywej reakcji, emisja spotów z udziałem Darskiego i Czubaszek została ograniczona, a przed samymi świętami zdjęta. Usunięto również plakaty, wiszące w salonach. Zdaniem kierownictwa Empiku, przeprowadzone zmiany były zgodne z harmonogramem kampanii i nie miały nic wspólnego z zaistniałą sytuacją. Niemniej jednak, 23 grudnia Prezes Empiku na oficjalnym profilu salonu przeprosił wszystkie osoby, „które poczuły się urażone doborem bohaterów ostatniej kampanii reklamowej”. Zapewnił również, że celem przeprowadzonej akcji marketingowej nie była żadna prowokacja.

Obecnie na oficjalnym kanale salonu, znajdującym się na popularnym serwisie video można znaleźć jedynie spoty z udziałem Cezarego Pazury i Dawida Kwiatkowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.