Czy marketing szeptany wciąż się sprawdza?

Marketing szeptany

fot. konstantynov/bigstockphoto.com

Marketing szeptany, zwany też buzz marketingiem czy womm (word of mouth marketing), to taki rodzaj reklamy, w którym kanałem przekazu informacji na temat produktu bądź usługi jest dyskusja (np. na forum internetowym, w grupie dyskusyjnej). Rozmowy te są następnie kontynuowane lub inicjowane w miejscach, gdzie z przekazem ma zapoznać się odpowiednia grupa docelowa. Potem dyskusja „prowadzona” jest tak, by przekazać odbiorcy pożądane informacje na temat promowanego produktu. Bardzo istotnym elementem takiej wymiany zdań są opinie o produkcie czy usłudze przekazywane przez tzw. „liderów opinii”.

Warto zaznaczyć, że wszelkie informacje o produkcie czy usłudze przekazywane są w nieoficjalny, swobodny sposób, czyli w formie rozmowy, rekomendacji, wpisu, komentarza, wideo zamieszczonego online.

Jak mówią badania ponad połowa internautów chętniej nabywa przedmioty czy usługi, o których mówi się w sieci. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie internet stał się prawdziwym przekaźnikiem opinii i informacji konsumenckich. W sieci oceniamy wszystko i wszystkich. Dzięki ogromnej potędze drzemiącej w marketingu szeptanym o danej marce, firmie mogą usłyszeć nawet ci, którzy nie zdawali sobie sprawy z istnienia danego przedsiębiorcy oraz jego produktów. Tradycyjna reklama w mediach zwykle przedstawia tylko to co dobre i ładne, a przemilcza złe strony oferowanych produktów bądź usług. Jest subiektywna, przerysowana i mało wiarygodna.

Powszechne „uzależnienie” ludzi od internetu, czy jak kto woli „okna na świat” sprawia, że marketing szeptany jest dziś jedną z najbardziej opłacalnych form dotarcia do klienta, która gwarantuje w miarę szybkie oraz długotrwałe efekty. Większość wpisów, opinii i komentarzy zostaje w sieci dłuższy czas i jeśli są dobrze budowane, to zainteresowani danymi produktami klienci łatwo do nich mogą dotrzeć. Zatem ta forma marketingu nadal gwarantuje decydującemu się na nią przedsiębiorcy czysty zysk i świetną promocję swojej firmy. Odgrywa też istotną rolę w tworzeniu silnej pozycji marki, gdyż dla konsumentów ważniejsze jest polecanie produktów oraz usług przez znajomych niż np. rekomendacja sprzedawcy lub tradycyjna reklama. Gdy ludzie mówią „dobrze” o danym produkcie, to znaczy że firma dba o klienta, pilnując, aby jego oferta była na najwyższym poziomie.

Marketing szeptany to do tej pory jedna z najchętniej wykorzystywanych i najistotniejszych form reklamy, z jaką dziś możemy się spotkać, głównie w internecie. Ma on ogromną moc, porównywaną do siły plotki. Dlatego też przedsiębiorcy tak lubią z niego korzystać w celu promocji swojej marki i swoich produktów. W końcu cały marketing oraz gospodarka opierają się na wymianie opinii, a przetestowany produkt jest bardziej wiarygodny i nęci potencjalnego klienta pozytywnym efektem na kimś znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.