Kontrowersyjna reklama Pepsi z Kendall Jenner

eskay lim/bigstockphoto.com

Agencje marketingowe prześcigają się w tworzeniu niestandardowych przekazów reklamowych, aby wzbudzać jak największe zainteresowanie społeczne. Reklama to przecież dźwignia handlu. Jednak nie zawsze wielki szum oznacza sukces, bo gdy opiera się on na poważnych zarzutach to kosztowny spot reklamowy może przynieść tylko problem. W ostatnim czasie przekonała się o tym Pepsi, która do swojej kampanii zaprosiła Kendall Jenner.

Koncepcja spotu reklamowego mówiła o radosnym pochodzie młodych ludzi, którzy łączą się dla wspólnych idei, popijając oczywiście pepsi. Jednak w rzeczywistości widz zobaczył znieważenie istotnych problemów społecznych. W spocie Kendall przerwa prestiżową sesję zdjęciową, gdyż dostrzega marsz młodzieży, która walczy o pokój. Modelka zdejmuje blond perukę, dołącza do roześmianego tłumu i na znak jedności wręcza puszkę napoju policjantowi pilnującemu demonstrujących. Charakterystyczny dźwięk otwierania puszki budzi falę entuzjazmu wśród zgromadzonej młodzieży.

Czemu reklama wywoła aż tyle kontrowersji? Przecież niby nic złego się nie dzieje? Jednak podobna sytuacja miała miejsce w rzeczywistości i dziewczyna, która zbliżyła się do policjantów została aresztowana. Pepsi została oskarżona o lekceważenie ważnych problemów społecznych i wykorzystywanie trudnej sytuacji w kraju, bo pochody w USA są w ostatnich miesiącach bardzo częste. Ponadto specjaliści z branży reklamowej mocno skrytykowali spot za zbyt frywolny i nieprzemyślany. Zdaniem wielu zamiast poruszyć ważne kwestie sprowadził je do poziomu młodzieżowej imprezy na mieście.

Nic więc dziwnego, że film szybko zniknął z kanałów społecznościowych Pepsi oraz oficjalnego kanału na YouTube. Koncern wydał również oświadczenie, że reklama miała pokazać radość młodych ludzi, którzy w grupie potrafią zdziałać więcej. Zjednoczeni w ważnym celu działają dynamicznie i z pełnym zaangażowaniem, gotowi na różne ewentualności. Tłumaczenie jednak nie została zaaprobowane przez odbiorców. Kampania Pepsi miała być emitowana w telewizji oraz internecie. Całą koncepcję zrealizowała wewnętrzna agencja reklamowa marki Pepsi, Creators League Studio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.