Lidl daje przykład dyskontom, jak się reklamować

Lidl

Udana kampania reklamowa wchodzi w interakcję z odbiorcą, atakuje go z wielu stron, bawi, a także nie daje o sobie zapomnieć. Taka właśnie była słynna na całą Polskę kampania Pascal vs Okrasa promująca dyskont Lidl, której koncepcja kreatywna polegała na sporze i odmienności głównych bohaterów. Docenili ją zarówno klienci tej marki, jak i koledzy z branży i stratedzy kreatywni z agencji reklamowych. Pokazała ona bowiem, że dyskonty mogą przyciągać klientów nie tylko niskimi cenami, ale również szerokim i zmiennym asortymentem własnych produktów, promowanych reklamami na wysokim poziomie.

Eksperci oceniają, iż trzyletnia (zakończona w sierpniu 2015 r.) kampania reklamowa Lidla z udziałem dwóch kucharzy: Pascala Brodnickiego oraz Karola Okrasy była przełomem w komunikacji dyskontów. Komunikacja ta była bardzo intensywna, gdyż w sumie powstało aż 120 spotów, które zmieniano zazwyczaj co tydzień. W ramach tej interesującej kampanii reklamowej zrealizowano również kilka dużych promocji (np. zorganizowano akcję, w której było do wygrania milion książek kucharskich Brodnickiego i Okrasy), a także uruchomiono serwis internetowy KuchniaLidla.pl.

Początek tej niezwykle udanej kampanii reklamowej miał miejsce w lipcu 2012 roku. Każda reklama opierała się na pomyśle rywalizacji pomiędzy dwoma kucharzami: Karolem Okrasą i Pascalem Brodnickim, którzy „przy okazji” promowali produkty żywnościowe z oferty Lidla. Głównym celem było budowanie wizerunku marki Lidl przez edukację oraz inspirowanie Polaków do smacznego i taniego gotowania, a także poszukiwania nowych smaków w kuchni. Wspólnie z Pascalem i Karolem Lidlowi udało się zachęcić Polaków do eksperymentów kulinarnych, nauki gotowania inspirowanego krajami ze wszystkich kontynentów oraz poszerzania wiedzy na temat gotowania. Brodnicki z Okrasą bez wątpienia stali się od tej pory znakiem rozpoznawczym sieci.

Kampania Okrasa-Pascal przyniosła nową jakość w komunikacji reklamowej dyskontów, zmiany z akcentów „jest tani” na „mądry wybór” oraz ogromną inspirację. Zmieniła ona też wizerunek Lidla, a także pokazała, że warto jednak inwestować w produkcję oraz komunikację reklamową, gdyż konsumenci bardzo to docenią i zrewanżują się przy sklepowej kasie. Ponadto pozwoliła na efektywny sposób zarządzania tożsamością marki Lidl i przyczyniła się do repozycjonowania całego segmentu dyskontów, gdzie Lidl zajął pozycję moderatora. Receptą na sukces okazał się humor, wyraziści bohaterowie, regularne, wartościowe propozycje kulinarne i przystępność cen.

Po ogromnym sukcesie tej kampanii reklamowej Lidl podjął się niejako jej kontynuacji, choć nieco na innych zasadach. Postać kucharza Karola Okrasy skonfrontowali z dziennikarką Dorotą Wellman, która zamiast gotować, woli rozmawiać. Stąd pomysł na reklamy oparte na przeprowadzaniu wywiadów ze znanymi i mniej znanymi ludźmi oraz gotowaniu z nimi. Czy jednak i ta kampania okaże się tak wielkim sukcesem, o tym zadecydują klienci Lidla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.