Któż z nas nie kojarzy dziś już niemal kultowej reklamy postaci „Małego Głoda”? Ten główny bohater jednej z najbardziej kojarzonych kampanii reklamowej w Polsce wciąż bawi swoich odbiorców, pokazując się im w coraz to nowszych i ciekawszych odsłonach.
Mały, żółty, złośliwy – oto bohater spotów reklamowych serka homogenizowanego Danio. Postać ta konsekwentnie już od kilku lat wykorzystywana jest do promowania produktu firmy Danone zarówno w telewizji, internecie, jak i outdoorze. Sympatyczne i łatwe do zapamiętania hasło tej kampanii „Metoda na głoda” oraz personifikacja stały się kluczem do sukcesu.
Grupą docelową agencji Heureka oraz Pride&Glory Interactive były starsze nastolatki. Temu brand hero (tzw. bohaterowi marki) nadano ściśle określone cechy: mały, wredny, podstępny i zabawny. Początkowym celem kampanii „Metoda na głoda” była aktywizacja sklepowa serka Danio, która objęła m.in. dodawanie maskotek „Małego Głoda” do każdego wyżej wymienionego produktu. Kluczowa platformą wszelkich działań marketingowych były social media oraz virale. Pozwoliły one na stałą, niskokosztową, opartą na dialogu komunikację z młodzieżą, czyli grupą docelową tej kampanii. Natomiast jej oś stanowił fanpage na Facebooku połączony ze stroną www, własnym wizerunkiem na Youtubie, Googlemaps i innymi serwisami. Po paru tygodniach fanpage „Małego głoda” był największym markowym fanpagem w polskojęzycznej części Facebooka, pokonawszy tym samym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, K. Wojewódzkiego, Coca-Colę czy M. Pudzianowskiego. Zakładany efektem działań został osiągnięty, a koncern Danone do tej pory utrzymuje silne zaangażowania i związek emocjonalny grupy docelowej ze swoją marką. Dodatkowo kampania „Wielka inwazja Małego Głoda” zdobyła drugą nagrodę (Srebrny Bęben) w konkursie Golden Drum w kategorii „Interactive” oraz Srebrne Effie w 13. edycji konkursu EFFIE Awards za kampanię „DANIO KAMUFLAŻ”. To był dopiero początek wielkiej popularności tego sympatycznego, aczkolwiek złośliwego żółtego stworka.
Dziś nad całością kampanii góruje agencja Young&Rubicam, która skupiła się na specyficznym pozycjonowaniu („zaspokaja mały głód”). Pomysł Danone na wyróżnienie się spośród innych marek nabiałowych i nie pozostawanie nudną czy obojętną dla konsumenta było strzałem w dziesiątkę. Strategia komunikacji oparta na konflikcie sycącego serka Danio z kultową ikoną złośliwości, czyli Małym Głodem jest hitem od kilku lat i wciąż potrafi zaskoczyć swoich odbiorców.