Marketing afiliacyjny

Word Cloud "affiliate Marketing"

Już od kilku lat w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością nowa forma reklamy, czyli programy afiliacyjne. Czym się charakteryzuje tego rodzaju marketing i jakie ma on znaczenie w funkcjonowaniu firm – o tym poniżej.

Programy afiliacyjne (programy partnerskie) są specjalnymi umowami, na podstawie których sprzedawca (reklamodawca) płaci afiliantowi (agencji reklamowej, właścicielowi strony internetowej) prowizję z tytułu wygenerowania ruchu. W tego rodzaju marketingu występują 3 strony: klient, afiliant oraz sprzedawca (reklamodawca). Wynagrodzenie najczęściej przekazywane jest w rozliczeniu miesięcznym, po umieszczeniu linku do strony sprzedawcy oraz wyliczeniu ilości wyświetleń reklamy z możliwością uzyskania dodatkowej prowizji, jeśli klient zakupi produkt sprzedawcy.

Najbardziej klasycznym modelem rozliczeń w programach afiliacyjnych jest model:

  • Pay Per Sale (płatność za udział w sprzedaży),
  • Pay Per Lead (płatność za zostawienie numeru kontaktowego bądź wypełnienie wstępnego formularza),
  • Pay Per Click (płatność za kliknięcie i przeniesienie użytkownika na stronę sprzedawcy),
  • Pay Per Call (płatność za wykonanie telefonu do reklamodawcy).

Dla kogo jest program partnerski

Ten typ marketingu jest dobrym wyborem dla firm dopiero rozpoczynających własną działalność na rynku oraz tych, które chcą zareklamować swoje usługi czy produkty, a przy tym niekoniecznie chcących mieć związek z transakcją w sieci.

Znaczenie z marketingowego punktu widzenia

Programy partnerskie posiadają ogromną przewagę nad standardowymi reklamami internetowymi. Reklamodawca płaci tu wyłącznie za uzyskanie efektu ustalonego w umowie i nie ponosi tak dużego ryzyka w tytułu kosztów reklamy, które niekoniecznie mogą przełożyć się na zysk. To właśnie dzięki minimalizacji prawdopodobieństwa niepowodzenia, programy afiliacyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Nie trzeba wówczas już wydawać pieniędzy na dodatkowe badania związane z grupami docelowymi, co też jest sporym udogodnieniem dla firm, szczególnie tych niszowych.

Programy afiliacyjne oferują duże korzyści zarówno reklamodawcom, jak i afiliantom. Ci pierwsi w ten sposób zwiększyć ilość potencjalnych klientów, zaś ci drudzy- mogą w ten sposób zarobić, co też jest istotne w początkach działalności danego serwisu.

Zanim zdecydujemy się na reklamę w postaci programów afiliacyjnych, to musimy ustalić naszą grupę docelową, czyli tych, którzy będą chcieli odwiedzić naszą stronę WWW oraz tych potencjalnie zainteresowanych wyświetlanymi reklamami naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.