Możliwości promocji firmy w sieci

Reklama firmy w sieci

fot. Melpomene/bigstockphoto.com

Opracowanie, a następnie wdrożenie strategii marketingowej, stanowi istotny element w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Nadrzędnym celem jakiejkolwiek działalności jest generowanie określonego zysku. W przypadku większości firm jest on zależny od liczby pozyskanych i utrzymywanych przy marce klientów. Biorąc pod uwagę wielość podmiotów na rynku, zwrócenie na siebie uwagi klienta wcale nie jest tak oczywiste – spośród całej masy podobnych do siebie, konsument przyjdzie do tego, który będzie się najbardziej wyróżniał. Nie bez przesady powszechne jest zatem powiedzenie: „nie jesteś widoczny [wyraźny], nie istniejesz”.

W zakresie budowania określonego wizerunku firmy mamy do dyspozycji wiele form i narzędzi, pozwalających na (mniej lub bardziej skuteczne) dotarcie do określonej grupy odbiorców. W zależności od naszych założeń, możemy wybrać pomiędzy reklamą radiową, telewizyjną, prasową, reklamą zewnętrzną lub marketingiem bezpośrednim. Znakiem czasu, stanowiącym obecnie swojego rodzaju konieczność, jest szeroko rozumiany marketing elektroniczny (reklama internetowa), bazujący na aktywności danej marki w sieci. Zasięg prowadzonej kampanii zależy przede wszystkim od potrzeb firmy i jej możliwości – jak każde inne działania promujące, również e-marketing wymaga zaangażowania określonych środków i zasobów.

Zaletą internetu jest między innymi jego nieograniczoność. W dotarciu do potencjalnego klienta może pomóc nam zarówno firmowa strona internetowa, jak i udostępnione aplikacje oraz portale umożliwiające nawiązanie kontaktu z wybranymi grupami konsumentów. Z wielu opcji możemy skorzystać bezpłatnie.

Jeśli nie dysponujemy stroną www, za którą de facto musimy ponosić określone opłaty stałe, świetną opcją na promocję naszej działalności jest prowadzenie firmowego bloga na jednej z dostępnych darmowych platform (Blogger, WordPress itd.). Rozwiązania tego typu umożliwiają przedstawienie naszej firmy, łatwe publikowanie treści – postów, zdjęć, plików multimedialnych i dokumentów, związanych z wykonywaną przez nas działalnością (content marketing), a także, poprzez możliwość pozostawiania komentarzy, nawiązanie aktywnego kontaktu z użytkownikami sieci.

Dotarcie do klientów i kontrahentów oraz budowanie społeczności wokół marki (usługi lub produktu) jest możliwe również poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych. Zakładając (darmowe) firmowe konto na takich portalach jak Facebook, Twitter, LinkedIn, GoldenLine, Google Plus lub tym podobnych, mamy możliwość aktywnego kreowania określonego wizerunku firmy między innymi poprzez systematyczne umieszczanie informacji o tym, „co się u nas dzieje”, organizowanie wydarzeń prezentujących naszą ofertę, a także bieżące reagowanie na informacje zwrotne, pochodzące od naszych odbiorców.

Aktywność w mediach społecznościowych niesie za sobą jeszcze jedną korzyść: pozytywnie wpływa na proces pozycjonowania prowadzonej (jeśli taką posiadamy) strony internetowej. Poprzez wymianę i udostępnianie przez użytkowników poszczególnych portali odnośników do naszej witryny, będziemy w stanie zbudować sieć wartościowych linków, wpływającą na pozycję strony w wynikach wyszukiwania internetowego. Tak zwaną wymianę linków (link za link, link za barter) możemy również prowadzić na przykład na forach tematycznych, na których udzielając się jako ekspert w danej dziedzinie, możemy umieścić odnośnik do prowadzonej przez nas strony w naszym podpisie, współpracując ze zbliżonymi branżowo portalami (umieszczamy nasz link na obcej stronie w zamian za czyjąś publikację na naszej) lub umieszczając informację i odnośnik do naszej strony w darmowym katalogu stron.

W zależności od dokonanego przez nas wyboru (ograniczenie do bloga firmowego/strony internetowej lub aktywność na wielu polach), możemy spodziewać się określonych – różnych – rezultatów. Wspólnym mianownikiem bezpłatnych form promowania firmy w sieci jest konieczność poświęcenia określonej ilości własnego czasu, zaangażowania i systematyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.