Historia kultowych kampanii reklamowych ma wiele oblicz, wśród których można znaleźć i te wyprodukowane w Polsce. Jednym z nich jest cykl reklam sieci komórkowej Plus, który do dziś wspominany jest przez wielu Polaków z łezką w oku, od śmiechu rzecz jasna.
Kiedy w 2005 roku obsługę kreatywną sieci Plus przejęła agencja PZL, postanowiono wypromować nowe oblicze tej sieci z pomocą kabaretu Mumio. Największy wpływ na pewne novum wprowadzone do świata reklamy miał Iwo Zaniewski, dyrektor kreatywny PZL. To z jego inicjatywy operator zyskał to, o co chodzi każdej marce – został pokochany przez niemal cały naród. Promocje przedstawiane przez kabaret Mumio urzekły swoich odbiorców na dobre, a ta kampania reklamowa Plusa zyskała miano kultowej.
Mumio występowało w reklamach sieci Plus przez 7 lat. Razem z agencją PZL kabaret ten stworzył ponad 100 reklam. Przez pierwszych parę lat reklamy Plusa z udziałem Mumio rozgrywały się w salonach tej sieci, zaś członkowie kabaretu (Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński) wcielali się w postaci zarówno klientów, jak i pracowników Plusa. Później tło dla kabaretu stanowił m.in. pociąg, warsztat samochodowy czy dach budynku. Zabawne i lekko absurdalne rozmowy członków Mumio bardzo szybko zyskały dużą popularność. Najbardziej kultowy spośród wszystkich spotów kabaretu stał się ten ze słynnym „kopytkiem”. Wśród innych reklam tej kampanii Plusa najbardziej zapadły w pamięć także: „Niewysłowiony”, „Szwedzka piosenka”, „Dobre to jest”, „Obrażony”, „Wierszyk”, „Pukle”, „5 cięć”, „Rarka piękna dyrektorka”, „Czasowstrzymywacz”, „Literki” czy „Nostalgia”.
Nikt przed wyżej wymienionym operatorem sieci komórkowych tak celnie oraz tak inteligentnie nie wykorzystał w swojej kampanii reklamowej potencjału kabaretów. Zatrudnienie Mumio okazało się strzałem w dziesiątkę. Specyficzne żarty państwa Jadwigi i Dariusza Basińskich oraz Jacka Borusińskiego zyskały natychmiastową, a co ważniejsze – długotrwałą aprobatę u widzów. Półminutowe filmiki reklamowe z udziałem Mumio docenili również znawcy branży, honorując członków tego kabaretu licznymi nagrodami, w tym m.in. Effie. Do dziś słynne „Kopytko”, „Albo Człowiek Montujący Neon na Dachu” oraz „Córka Mandaryna” to kultowe słowa wytrychy.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zJUlVjB6yqE[/youtube]