Najcenniejsze marki świata

Najcenniejsze marki swiata

Która z firm odgrywa najistotniejszą rolę na światowym rynku? Kto podniósł swoje notowania, a kto stracił w porównaniu z zeszłym rokiem? Oto zestawienie dziesięciu najcenniejszych marek świata.

1. Apple

Bezapelacyjnie wygrywa w tym zestawieniu. Dynamiczny rozwój i zaskakujące nowe technologie wpływają na to, że Apple należy do jednej z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Notuje wzrost ponad 20% swojej marki, a jej majątek oblicza się na ok. 118,863 milionów dolarów.

2. Google

107,439 milionów $, +15%

Google stara się zebrać jak najwięcej informacji o potrzebach swoich klientów, by jak najbardziej spersonifikować swoje produkty. Co nam jeszcze zaproponuje?

3. Coca Cola

81,563 milionów $, +3%

Kiedyś lider, dziś ustępuje na rzecz technologicznych marek, ale na razie pozycja potentata w swojej branży wydaje się niezagrożona.

4. IBM

72,244 milionów $, -8%

IBM notuje spadek. Czy ten jeden z najstarszych koncernów informatycznych będzie w stanie dostosować się do dynamicznego i kreatywnego rynku branży komputerowej?

5. Microsoft

61,154 milionów $, +3%

Obserwując rozwój tej firmy, eksperci zapowiadają, że wkrótce nastąpią tam znaczące zmiany. Kroki, by zintegrować działanie telefonu komórkowego, tabletu i komputera, są porównywane do działań Apple.

6. GE

45,480 milionów $, -3%

Ten amerykański konglomerat to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. Mówi się o nim, że tworzy „potężne maszyny dla potężnych klientów”.

7. Samsung

45,462 milionów $, +15%

We wzroście znaczenia Samsunga na rynku bez wątpienia pomógł skuteczny marketing. Był on sponsorem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi i „bohaterem” najsłynniejszego selfie z gali rozdania Oskarów.

8. Toyota

42,392 milionów $, +20%

Ten japoński koncern ugruntował swoją pozycję na rynku poprzez klasyczną formę swoich produktów i uznaną jakość. Coraz więcej uwagi zaczął on poświęcać ekologicznym rozwiązaniom i dbaniu o środowisko naturalne.

9. McDonald’s

42,254 milionów $, +1%

McDonald’s ma swoje lokale już w ponad 100 krajach świata. Co uległo zmianie w ostatnim czasie? Potentat wprowadził do swojego menu więcej świeżych alternatyw – sałatki, smoothie oraz tabele kaloryczności i alergenów.

10. Mercedes-Benz

34,338 milionów $, +8%

Mercedes-Benz zamyka pierwszą dziesiątkę. Wprowadzanie na rynek nowych modeli i odświeżenie marki zaowocowało 14% wzrostem sprzedaży. Dalekosiężna polityka marketingowa powinna tylko temu sprzyjać.

Jak jasno wynika z tego zestawienia największą wartość mają marki technologiczne i to one wiodą prym od paru lat, wypierając w tym roku branżę finansową czy deklasując np. elektronikę. Jednymi z największych przegranych jest Nokia, która jeszcze parę lat temu plasowała się w czołówce. Poza pierwszą dziesiątką uplasowało się parę marek, które być może pojawią się w kolejnych latach. Są to:

  • Amazon (+25%),
  • Facebook (aż +86%),
  • Volkswagen (+23%),
  • Audi (27%).

Tak dynamiczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem wskazuje na kierunek zmian na światowym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.