Największe grzechy promocji w social media

Promocja w social media

fot. kbuntu/bigstockphoto.com

Social media dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o promocję danej firmy. Stwarzają również pułapki, w które łatwo wpaść. Jakich błędów należy unikać, jeśli zależy nam na wypromowaniu danej marki poprzez media społecznościowe?

1. Brak strategii

Bez pomysłu na social media trudno w nich odnieść sukces i zyskać popularność. Liczy się więc nie tylko pomysł, plan, ale i skuteczne jego realizowanie.

2. Ilość, a nie jakość

Jednym z podstawowych błędów jest na nastawienie na zdobywanie, jak największej liczby fanów, śledzących osób czy czytelników, którzy mają naszą stronę, fanpage dodane do obserwowanych lub ulubionych. O wiele lepszą strategią jest nastawienie na jakość i trafienie do konkretnej grupy docelowej. Dopiero to może się przełożyć na sprzedaż czy wzrost popularności danej marki.

3. Nieregularność

Posty, artykuły, tweety czy zdjęcia powinny pojawiać się regularnie. Buduje to wiarygodność marki i daje szansę na stworzenie długotrwałej relacji z potencjalnym klientem. Błędem jest zarówno za rzadkie, jak i za częste publikowanie wpisów. W tym ostatnim przypadku nasz odbiorca może się poczuć przytłoczony natłokiem informacji, czym również może się zniechęcić.

4. Brak nastawienia na komunikację

Podstawą social mediów jest konwersacja, komunikacja, czyli zaangażowanie odbiorców naszych treści. Może to mieć swoje odzwierciedlenie w dzieleniu się informacjami, komentowaniem ich, uczestniczeniem w konkursach czy dyskusjach. Dzięki temu nasza marka staje się bardziej widoczna w sieci, co może się przyczynić do wzrostu zainteresowania nią.

5. Za dużo kanałów komunikacji

Jeśli jesteśmy specami od social mediów lub zatrudniliśmy specjalistów w tej dziedzinie możemy się zająć wieloma nowoczesnymi social mediami, w przeciwnym razie skupmy się na tych najważniejszych i najbardziej popularnych, ale zajmijmy się nimi solidnie. Lepiej mniej, ale rzetelnie i regularnie.

6. Monotonia i nuda

Jeśli zależy Ci na zgromadzeniu i zatrzymaniu dużej liczby fanów, musisz dbać o to, by przekazywane przez Ciebie treści były dla nich interesujące i oryginalne. Mają nieść za sobą wartość dodaną i wyróżniać się na tle wielu publikowanych w internecie, ważne jest więc to, by sposób prezentowania naszej marki nie był bezosobowy i szablonowy.

7. Kupowanie zainteresowania

Kupowanie lajków na Facebooku czy obserwujących na innych portalach jest tak naprawdę działaniem wbrew idei mediów społecznościowych, które opierają się na żywym zainteresowaniu i zaufaniu. Na dłuższą metę taka strategia nie przynosi żadnego zysku.

8. Bylejakość

Lepiej wrzucić jedno dobre zdjęcie zamiast czterech słabych. Większą wartość ma krótki treściwy artykuł niż długi rozwlekły z błędami ortograficznymi (niedopuszczalne!). Zadbajmy więc o to, by to, co publikujemy w treści było na odpowiednim poziomie – zarówno językowym, jak i merytorycznym i estetycznym, bo wszystko, co chociaż raz pojawiło się w internecie, trudno jest z niego usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.