Potencjał komunikacyjny w obrazach

Obraz w komunikacji

fot. Digital Storm/bigstockphoto.com

Dzisiejsze społeczeństwo bazuje na kulturze obrazkowej, stopniowo odzwyczajając się od czytania tekstów. Dlatego też obrazy to przyszłość internetu, z którym mocno związana jest reklama. Obecnie promocja marki opiera się niemal wyłącznie na obrazie i zdjęciach, gdyż mają one ogromny potencjał komunikacyjny.

Światem mediów oraz reklamy rządzą bezspornie obrazy, rysunki, infografiki i fotografie. Towarzyszą one prezentacjom telewizyjnym, artykułom w internecie czy też informacjom prasowym. Potrafią też być przekazem samym w sobie.

Technicznym projektowaniem i wykonywaniem fachowych zdjęć zajmują się fotograficy oraz graficy. Doskonale zbudowany przekaz powinien być krystaliczny i nieść ze sobą pożądaną dawkę emocji. Dlatego też tak ważne jest profesjonalnie wykonywanie zdjęć używanych w reklamie oraz marketingu.

Przy promowaniu marki bardzo istotny jest również dobór właściwego logotypu, przystosowanego do branży oraz rodzaju działalności firmy. Jak wynika z szeregu przeprowadzonych badań obraz jest podstawowym elementem budowania pozytywnego wizerunku marki. Najwięcej, bo aż 50% percepcji odbiorcy komunikatu pochłania to, co widział i usłyszał. To zaś, co czytał, zajmuje mu tylko 10% pamięci. Te proporcje są bardzo widoczne w Internecie. Obraz, którego używamy w webowej kreacji marki musi być na tyle atrakcyjny i tak umiejscowiony na stronie WWW, żeby odbiorca nie tylko zwrócił na niego uwagę, ale również komunikat zapamiętał.

Tworząc obraz w promocji marki, warto przyjrzeć się takim serwisom jak Instagram (platformie opartej na publikacji zdjęć przy pomocy urządzeń mobilnych) i dostrzec w nich potencjał marketingowy. Pamiętajmy, że obraz stanowi aż 90% informacji przesyłanych do mózgu, zaś ich przetworzenie trwa 60 000 razy szybciej niż informacji tekstowych. Zdjęcia i obrazki szybko oraz skutecznie wypierają komunikację tekstową, gdyż są prostsze w odbiorze, a także wyzwalają bardziej emocjonalne reakcje. Na wyżej wymienionym Instagramie komunikacja jest mniej oficjalna, a komunikat skrócony do minimum – do tzw. słów-kluczy. Stąd duże zainteresowanie tego typu serwisami ze strony przedsiębiorstw.

Każda marka próbuje zaistnieć w świadomości swoich konsumentów. Niestety natłok dostarczanych codziennie informacji sprawia, że odbiorca staje się obojętny na większość z nich. Dlatego też rośnie rola takich narzędzi pozwalających skuteczniej promować markę jak Instagram, który pozwala na reklamowanie firm za pomocą publikowania zdjęć związanych bezpośrednio z danymi produktami. Przyczynia się to nie tylko do promocji marki, ale również budowania pozytywnego wizerunku firmy w głowach konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.